Zorunlu Deprem Sigortası ile 15 Milyar TL Ödenebilir

Türkiye’nin kaçınılmaz bir kaderi olarak karşısına çıkan depremler yüzyıllardır Anadolu Coğrafyası’na derin acılar yaşatmıştır. Tarih boyunca süregelen depremler özellikle Türkiye’nin üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fay Hattı nedeniyle meydana gelmektedir. Depremle yaşamayı öğrenerek teslim olmamak adına hazırlanan acil eylem planları ve kriz senaryoları ile önlemler alınmaya çalışılsa da, deprem sonrası yaşanacak mağduriyetlerin giderilmesi açısından da zorunlu deprem sigortası hazine desteği ile kollar sıvandı. Tüm Türkiye’yi kapsayacak bir deprem sigortası politikası için hazine tarafından yeni çalışmaların başlatıldığını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek duyurdu. Deprem sigortası zorunluluğu ulusal düzeye çıkartılarak düzenli ve süreklilik arz eden bir çalışmanın başlatılması amaçlanıyor.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI YARI YARIYA

Hazırlanan çalışmalar ve düzenlenen mevzuatlar sayesinde 2017 yılı itibariyle 8 milyon vatandaşın zorunlu deprem sigortası yaptırdığını belirten Mehmet Şimşek, rakamın sigortalılık seviyesini %46 oranından fazlasına tekabül ettiğini belirtti. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sürdürülen faaliyetlerin bu rakamı olumlu yönde etkilediği belirtiliyor.

Kurumun ne denli faal ve etkili olduğunu rakamlarla açıklayan Şimşek, DASK’ın kurulduğu yıl olan 2000 yılından bu yana 558 hasar yapıcı deprem sonucunda açılan 23 bin 19 adet hasar dosyası için 176 milyon lira tazminat ödediğini hatırlattı. Mehmet Şimşek zorunlu deprem sigortası DASK 15 milyar TL’nin üzerinde ödeme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı
Kuzey Anadolu Fay Hattı

DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU (DASK) RESMİ SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

DASK DEPREM SİGORTASI İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

Sigorta sahibinin kimlik bilgileri ile birlikte DASK zorunlu deprem sigortası için başvuru yapması gerekmektedir. Kimlik bilgilerinin yanı sıra sigorta sahibinin iletişim bilgileri, adresi, tapu bilgileri gibi taleplerde bulunulabiliyor. Bununla birlikte sigortalanacak olan binanın inşa yılı ve yapı tarzı, bina katı sayısı, hasar durumu ve mesken brüt yüzölçümü gibi bilgiler de istenmektedir.

Konuyla ilgili daha detaylı ve canlı destek almak için deprem sigortası nasıl yapılır, deprem sigortası fiyatları 2017, online dask, dask nerede yapılır, dask ödeme, deprem sigortası sorgulama, deprem sigortası nedir? gibi tüm merak ettiğiniz sorulara sigorta destek hattına bağlanarak cevap bulabilirsiniz. ALO 125 telefon numarası ile Sigorta Destek hattına 7 gün 24 saat ulaşım sağlayabilir ve tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI DEVAMLILIK TAŞIMIYOR

“Türkiye’de 2000-2017 döneminde düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranı yüzde 2 düzeyinde. Bu oran çok düşük. Düzenli, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlatıyoruz. Bu kapsamda zorunlu deprem sigortalılık oranını yüzde 100’e çıkarmak hedefiyle düzenli abonelikleri olan tüm ev ve binalara sigorta yaptırma çağrısında bulunacağız. Mevcut poliçesini yenilemeyenleri de uyaracağız. Yaptığımız uyarıya cevap vermeyenler, otomatik sigortalanacak ve prim tahsilatının yapılması için mekanizma tesis edilecek. Zorunlu deprem sigortası bulunan ve primlerini düzenli ödeyen vatandaşlarımıza yönelik herhangi bir işlem yürütülmeyecek.”

RİSKSOR UYGULAMASINI APP STORE’DA İNDİRMEK İÇİN

RİSKSOR UYGULAMASINI ANDROİD CİHAZLARDAN İNDİRMEK İÇİN

Bunları da sevebilirsiniz