Zeytinburnu’nda Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı Kararı

İstanbul Zeytinburnu ilçesinden geçen Kabataş-Bağcılar tramvay hattı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni kararlar alındı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Zeytinburnu ilçesinde yaptığı incelemeler esnasında Kabataş-Bağcılar tramvay hattının yerin altına alınacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehirle ilgili verdiği flaş kararlara gün geçtikçe yenileri ekleniyor. Avrupa Bölgesi İçme Suyu Tünel İnşaatı sırasında kullanılan yerli üretim TDM’nin (Tünel Delme Makinesi – Köstebek) çalışmalarını incelemek için ilçeye gelen Kadir Topbaş burada müjdeli haberi vatandaşlara iletti. Yakın bir zamanda tramvay hattını yerin altına alma projesini tamamlayacaklarını söyleyen Kadir Topbaş vakit kaybetmeden uygulamaya koyacaklarının sinyallerini verdi. Zeytinburnu’nda yaşanan trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatması beklenen uygulama ile ilgili Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da haberi sevinçle karşıladı. 2019 yılında Kabataş-Bağcılar hattının Zeytinburnu’ndan geçen kısmını yerin altına alma çalışmalarının başlayacağını söyleyen Aydın, uygulamanın 1 yıl içerisinde tamamlanmasını öngördüklerini dile getirdi.

Yıllardan beri Zeytinburnu‘ndaki tramvay hattının yerin altına alınması konusunda talepler bulunuyordu. Ancak aynı güzergahta su hattının bulunması projeyi hayata geçirmeye engel oluyordu. Kadir Topbaş’ın çalışma faaliyetlerini incelemede bulunduğu tamamen yerli üretim olan TDM eski su hattının değiştirilmesi için yeni bir tünel yapma çalışmalarını yürütüyor.

Zeytinburnu Belediye Başkanı: Bu konuyu 18 yıldır gündeme getiriyorum. Çünkü, bizim açımızdan özellikle trafik sorunu bakımından sıkıntılar oluşuyor. Şimdi, su hattı yenileniyor. Yenileme işlemi bittikten sonra eski hat iptal edilecek ve su yeni hatta verilecek. Ardından da tramvayın Zeytinburnu ilçesinden geçtiği kısımları yerin altına alınacak.”

Projenin hayata geçirilmeye başlanması için su hattının başka bir hatta aktarılması gerekiyor. Planlamalara göre su hattı 2018 yılında tamamlanacak. Zeytinburnu trafiğine rahatlama getireceği herkes tarafından kabul edilen projenin 2019 yılında başlayarak aynı yıl içerisinde bitirilmesi bekleniyor. Proje için gerekli olan izinler İSKİ ve İBB’den alınmış durumda.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın