Yüksek Hızlı Tren Seferberliği!

Türkiye ulaşım alanında yaptığı yatırımları hız kesmeden sürdürmeye devam ediyor. AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan yatırım programında önemli projeler bulunuyor. Çalışmalara başlanan İstanbul-Edirne (Halkalı-Kapıkule), Ankara-Sivas, Erzincan-Eruzurum-Kars Yüksek Hızlı Tren hatları bu projelerden sadece bir kaç tanesi…

Köprü, otoyol ve tünellerle birlikte demiryoluna da gereken önem veriliyor. Bu alandaki pek çok projesi bulunan AK Parti Hükümeti Edirne-İstanbul, hattıyla aradaki mesafeyi 1 saate düşürmek istiyor. Öte yandan 245 kilometrelik Sivas-Erzincan yüksek hızlı tren projesinin ilk etabı olan Sivas-Zara arsında yapılan ön yeterlilik ihalesi tamamlandı. Bununla birlikte yatırım programı kapsamına alınan Ankara-Sivas yüksek hızlı trenin 2018 yılında tamamlanması beklenirken, Erzincan-Erzurum-Kars projesi ise ihaleye çıkartılacak.

İSTANBUL’A YENİ HATLAR GELECEK

İstanbul ile Edirne arasında yapılması planlanan yüksek hızlı tren hattı Çerkezköy-Kapıkule (150 km) ve Halkalı-Çerkezköy (80 km) olmak üzere 2 bölümden oluşacak. Çerkezköy-Kapıkule arası bu yıl içerisinde ihaleye çıkacak. Halkalı-Çerkezköy hattı ise 2017 yılı ikinci yarısında yapım ihalesine çıkması bekleniyor. Öte yandan Gebze – Sabiha Gökçen – Yavuz Sultan Selim – Yeni Havalimanı ve Halkalı yüksek hızlı trenini yatırım programına alınak üzere gerekli kurulların onayına sunuldu.

ANKARA – İZMİR 2019’DA

İstanbul’un dışında Ankara-İzmir arsı yüksek hızlı tren ile Bursa-Bilecik projelerinin tamamlanma tarihi olarak 2019 yılı belirlendi. Antalya-Burdur/Isparta- Afyonkarahisar-Kütahya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren projelerinde kesin proje hazırlama çalışmaları ise sürüyor. Güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye- Kahramanmaraş-Gaziantep arasındaki kesimlerde proje yapım ile altyapı yapım çalışmaları sürüyor.

Tüm bu projeler devam ederken oluşacak yolcu talebini karşılamak için bakanlık gar inşaatlarına başladı. Ankara’da Yenimahalle, Etimesgut ve Sincan’da yaşayan vatandaşların Ankara YHT gara gelmeden YHT ve Başkentray’dan faydalanmaları için Etimesgut-Emirler’de her türlü sosyo-kültürel donatılara sahip YHT Batı Aktarma Gar planlandı. Öte yandan yakın zamanda artan YHT trafiğini desteklemek için İstanbul Anadolu yakasında Anadolu YHT Terminali, Sivas, Erzincan, Antalya, Bursa, Afyonkarahisar ve Karaman YHT terminalleri yapılacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın