Gayrimenkul Sektörünü Yüksek Faiz Oranları Etkiliyor Mu?

Gayrimenkul sektöründe bilginin azlığından kaynaklanan büyük bir açık olduğu saklanamaz bir gerçek. Elde edilen bulgular hiç şüphesiz şehri daha iyi anlamamıza, anlamlandırmamıza ve doğru yatırımı yapmamıza katkı sağlayacaktır. Tüm bunlarla beraber Gayrimenkul sektörü gelişimini hızla sürdürüyor. Yüksek faiz oranları gayrimenkul sektörünü nasıl etkiliyor?

Bu bağlamda EVA Gayrimenkul’un hazırlamış olduğu “2016 İstanbul Markalı Konut Araştırması” birbirinden ilginç bilgileri bizlere sunuyor. Yapılan araştırmaya göre 2016 yılında İstanbul’da en fazla değer artışı yaşanan yer, Ispartakule-Bahçeşehir oldu. Yine aynı araştırmaya göre en az değer artışı sağlayan yer ise Zekeriyaköy.

Yapılan araştırma neticesinde İstanbul’da yer alan markalı konut projesi sayısında 2016’ya göre %14, markalı projelerde yer alan konut sayısında ise yüzde 12 artış yaşandığını belirtiliyor. Markalı konutlardaki daire sayısı, 2014-2016 arasını kapsayan son iki yılda yüzde 30 büyüme kaydediyor. Markalı konut projeleri açısından bakıldığında ise 2014 yılında bin 7 olan proje sayısı, son iki yılda yüzde 41 artış göstererek 2016 yılında bin 417 adete ulaşıyor. Aynı dönemde daire sayısı ise yüzde 30 artış gösteriyor.

SEKTÖR HER GEÇEN YIL BÜYÜYOR

Anadolu yakasında Bağdat Caddesi, Avrupa’da ise Fulya-Bomonti-Şişli arasında birim metrekare satış değerleri baz alındığında en yüksek bölgeler olarak öne çıkıyor. Bu durum Anadolu yakasında
en düşük birim satış değerine sahip olan ilçe ise Şile oldu. Bağdat Caddesi’nde birim metrekare fiyatı 17 bin 500 TL/m² iken Şile’de 2 bin 900 TL/m² oldu.

Avrupa yakasında ise en yüksek konut birim satış fiyatına sahip olan bölgenin Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksı olduğu, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Esenyurt olduğu dikkat çekiyor. Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksındaki markalı konutların ortalama birim satış değerleri 20 bin TL/m², en düşük birim satış değerine sahip Esenyurt bölgesindeki ortalama birim metrekare satış fiyatının 3 bin 500 TL/m² seviyesinde olduğu görülüyor. İstanbul’da markalı konut oranının toplam konut stokunun yüzde 11’ini oluşturduğu ifade edilirken bu oranın 2014’te yüzde 7,7, 2015’te yüzde 9,5, 2016’da yüzde 11’e söylendi.

Gayrimenkul ve markalı konut sayısı her geçen yıla göre artış gösterirken geçmiş yıllarla yapılan kıyaslama 2013 yılında Kemerburgaz, E5-Merter-Havaalanı Aksı ve Kağıthane-Seyrantepe’de, 2014 yılında Kemerburgaz, Şile ve Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere Aksı’nda, 2015 yılında Alemdağ, Beylikdüzü-Gürpınar ve Kemerburgaz, 2016 yılında ise Ispartakule Bahçeşehir, E-5 Merter Havalimanı Aksı- Zeytinburnu Sahili ve Çekmeköy bölgesinde değer artışı yaşandığını kaydediyor.

VATANDAŞ YÜKSEK FAİZ ORANINDAN ETKİLENİYOR

EVA Gayrimenkul’ün araştırmasında satın alma gücüne bakıldığında, Türkiye’de hane halkı kredi ödeyebilme kapasitesinin yüksek faiz oranlarından çok etkilendiği ortaya çıkıyor. Konut kredisi yüksek faiz oranları düştüğünde ise aylık ödeme rakamları da düşüyor ve konuta ulaşabilecek nüfus oranında artış görülüyor.

Yakın yıllarla kıyaslandığında 2012 yılı itibariyle kullandırılan toplam kredinin 85 bin 953 milyon TL, bir önceki yıla göre değişim oranının yüzde 15 ve sene sonu kapanış faiz oranları aylık yüzde 0,83 iken, 2016 Aralık ayı itibariyle kullandırılan toplam kredi miktarının takribi 164 bin 93 milyon TL, bir önceki yıla göre değişim oranının yüzde 14 ve sene sonu kapanış faiz oranlarının aylık yüzde 0,95 olarak gerçekleşmiş olduğunu vurgulanıyor.

Konut kredilerin her şeye rağmen büyüdüğü ifade edilirken, vadesi gelen kredilerin kapandığı düşünülürse, kredi büyüklüğünün artmasının her şeye rağmen kredi kullanımının kapanan kredilerden fazla olduğunu ortaya koyması bakımından önemli olduğu da belirtiliyor.

Eva Gayrimenkul Raporu İçin Tıklayınız

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın