Yıllık Konut Satışı 1.5 Milyonu Bulur Mu?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş bugünkü köşesinde TUİK tarafından açıklanan Nisan ayı konut satışlarına değindi. Aktaş konut satışlarının canlanması için ipotekli satışların artmasıyla gerçekleşebileceğini yazdığı köşesinde rakamları değerlendirdi. İşte Alaattin Aktaş’ın 25 Mayıs 2017 tarihli köşe yazısından o bölümler…

Konut satışlarının canlanması ve hangi düzeyde bulunduğunu neredeyse kimsenin bilemediği stokun biraz olsun azaltılabilmesi ipotekli satışların daha da artırılabilmesine bağlı.

İpotekli satışlar aslında hiç de fena gitmiyor. İpotekli satışlar nisanda yüzde 29.6, ocak-nisan döneminde yüzde 30.3 artış gösterdi. Bu oranlar hiç yabana atılacak oranlar değil. Neredeyse üçte bire yakın artışlardan söz ediyoruz.

Ama ipotek tesisi yoluyla satılan konutların sayısında üçte bire yakın artış olmasına rağmen, ilk dört ay toplamında diğer satışların ipotekli satışlardan çok çok fazla gerçekleştiği gerçeği de karşımızda duruyor.

Geçen yılın ilk dört ayı… İpotekli satışlar 129 bin, diğer satışlar 281 bin…

Bu yılın ilk dört ayı… İpotekli satışlar 168 bin, diğer satışlar 272 bin…

Geçen yılın ilk dört ayında satılan her 100 konutun 32’si ipotekli, 68’i diğer satışlardan oluşmuştu. Bu yıl ise ipoteklilerin sayısı 38’e çıktı, diğer satışların sayısı 62’ye indi.

Makas biraz olsun daraldı, ama hala ipotekli satışların payı yüzde 40’ı bile bulmadı.


YILLIK KONUT SATIŞI 1.5 MİLYONU BULUR MU?

Nisan sonu itibariyle son bir yıllık konut satışı 1 milyon 372 bine ulaştı. Geçen yılın nisan ayındaki yıllık satış 1 milyon 283 bin düzeyindeydi. Buna göre yıllık satış yüzde 7 oranında artış gösterdi.

Bu yıl konut satışında ay bazında en belirgin artışın temmuzda görülmesi bekleniyor. Geçen yıl temmuz ayında, darbe girişiminin etkisiyle çok az konut satılmıştı. Geçen yılın temmuzunda 81 bin düzeyinde kalan satış, tüm yılların en düşük temmuz satışı olarak kayıtlara geçmişti.

İşte bu yıl normal seyredecek bir satış eğilimi sayesinde temmuz ayına gelindiğinde yüzde 20’lerin çok üstüne çıkacak bir satış büyüklüğü görmek mümkün olabilecek.

Bu yılın tümündeki konut satışının da 1.5 milyonu zorlayabileceği tahmin ediliyor. Bunu biraz da önümüzdeki dönemin ekonomik gelişmeleri ve artış eğilimi içine giren faizleri belirleyecek. Gerilemesi için uzunca bir süredir uğraş verilen ve belirgin biçimde düşüş gösteren konut kredisi faizleri yeniden artış eğilimi içine girerse 1.5 milyon düzeyinde bir satışa ulaşmak pek mümkün olabilecek gibi görünmüyor.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın