Yeni İmar Yönetmeliği 2017 Neler Getiriyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler sonrası yeni imar yönetmeliği 2017 resmi gazete aracılığıyla duyuruldu ve hayata geçiriliyor. Bugüne kadar iki kez yeni imar yönetmeliği uzatıldı ancak 1 Ekim itibariyle üçüncü bir erteleme yaşanması beklenmiyor. Peki, yeni imar yönetmeliği neler getiriyor? Yeni imar yönetmeliği bodrum katlar ile ilgili aldığı kararlar neler? Yeni İmar Yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek? Yeni İmar Yönetmeliği 2017 PDF indirme işlemi nasıl gerçekleştirilir? İşte sektörü yakından ilgilendiren yeni imar yönetmeliği 2017 ile ilgili tüm merak edilenler…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler sonrası yeni imar yönetmeliği 2017 resmi gazete aracılığıyla duyuruldu ve hayata geçiriliyor. Bugüne kadar iki kez yeni imar yönetmeliği uzatıldı ancak 1 Ekim itibariyle üçüncü bir erteleme yaşanması beklenmiyor. Peki, yeni imar yönetmeliği neler getiriyor? Yeni imar yönetmeliği bodrum katlar ile ilgili aldığı kararlar neler? Yeni İmar Yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek? Yeni İmar Yönetmeliği 2017 PDF indirme işlemi nasıl gerçekleştirilir? İşte sektörü yakından ilgilendiren yeni imar yönetmeliği 2017 ile ilgili tüm merak edilenler…
 
Yeni İmar Yönetmeliği PDF İndir 2017
 

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ NE GETİRİYOR?

Yasal mevzuatta Planlı Alanlar Yeni Tip İmar Yönetmeliği adıyla yer alan yeni imar yönetmeliği gayrimenkul ve inşaat sektörünü başta olmak üzere pek çok ezberi bozacak türden… Sektörel baskılar nedeniyle Yeni İmar Yönetmeliği 2017 resmi gazete ile duyurulmasına rağmen hayata geçirilmemişti. Şehirlerde yaşanan ve günden güne artan çarpık yapılaşmanın önüne geçebilmek adına hazırlanan yönetmelik pek çok alanda devrim niteliğinde kararı içerisinde barındırıyor.  Birden fazla yönetmelik uygulamasına son verilerek tek bir yönetmeliğe geçilmesini esas alan yeni düzenlemeyle, inşaat sektöründe birçok değişiklik yaşanacak.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN RESMİ WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bakanlık yeni imar planı için değişmez kuralları hazırlayarak illere gönderecek ancak her bölgenin kendine has özellikleri göz önünde bulundurularak özel imar düzenlemeleri yapabilecek. Mahalli bölgelerde hazırlanan özel imar düzenlemesi yeniden bakanlığa gönderilerek ‘olur’ alınacak. Uygulamaları denetleme yetkisi ise bakanlıkta bulunacak.

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ BODRUM KATLAR KARARI

İlgili bakanlık tarafından yapılan değişiklikler sonrasında yeni imar yönetmeliği bodrum katlar için yasak getiriyor. Yeni imar planı ile bodrum kat olarak kullanılması gerekilen yerlere daire yapılamayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından “Şehrin Anayasası” olarak nitelendirilen yeni imar planı kotun altında kalan yerin neresi olduğunu net bir şekilde ortaya koyacak. 2012 yılında Samsun’da yaşanan sel felaketi ve genel olarak bodrum katlardaki dairelerde yaşayan 9 vatandaşın hayatını kaybetmesi büyük tepkilere yol açmıştı. Yeni imar yönetmeliği ile su ve taşkın alanlarında kalan bina kotları meteorolojik veriler ışığında yapılacak analizlerle ortaya konulacak. Su taşkın alanlarında, su taşkın seviyesine 1 metre eklenerek belirlenen kotun altında hiçbir şekilde iskân edilen bağımsız bölüm oluşturulmayacak.

 

YENİ İMAR YÖNETMELİĞİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Başbakanlığın onayına sunulduktan sonra Temmuz 2017’de yürürlüğe girmesi planlanan yeni imar yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek? Temmuz ayında yapılan açıklamaya göre 1 Ekim 2017 tarihine ertelenen yönetmelik ile ilgili yeni bir erteleme kararı beklenmiyor. Altyapı  hizmetlerinin götürülmediği bölgelere yapı ruhsatı verilmeyecek. Yeni olarak yapılması planlanan binalarda uygulamanın planda olmaması durumunda taahhüt edilen kat adedi ve bina yüksekliği kesin bir şekilde aşılamayacak. Yola cephesi olmayan yapılarda 2017 yeni imar yönetmeliği ile birlikte yapı ruhsatı alamayacak.

Yeni imar yönetmeliği 1 Ekim’de yürürlüğe girecek. Bu durum inşaatçıları adeta seferber etti. Düzenlemeden önce dikey ve 1+0 dairelerin bulunduğu projelere ruhsat çıkarmak isteyen müteahhitler belediyeye akın etti. En fazla yoğunluk ise Bağdat Caddesi, Avcılar ve Beylikdüzü’nde yaşandı.
Yeni imar yönetmeliği 1 Ekim’de yürürlüğe girecek. Bu durum inşaatçıları adeta seferber etti. Düzenlemeden önce dikey ve 1+0 dairelerin bulunduğu projelere ruhsat çıkarmak isteyen müteahhitler belediyeye akın etti. En fazla yoğunluk ise Bağdat Caddesi, Avcılar ve Beylikdüzü’nde yaşandı.

Kat yüksekliğini sınırlayan ve emsal harici tüm alanlara yüzde 30 sınır getiren yeni düzenleme öncesinde müteahhitler, ellerinde yüksek katlı ve 1+0 daire planlarının da bulunduğu konut projelerine ruhsat çıkarmak için belediyelere akın etti. Karar’dan Hamide Hangül’ün haberine göre özellikle referandum sonrası raftan indirilen ve kentsel dönüşüm bölgelerinde yapımına start verilen konut projeleri 15 milyar lirayı aşıyor. Bu yıl görücüye çıkacak sadece 10 projede toplam 17 bin 613 konut üretimi için ilk kazmalar yıl içinde vurulacak.

Şayet ruhsatların 1 Ekim’e yetiştirilememesi durumunda bu projelerin planları da değiştirilmek zorunda kalacak. Bunu riske atmak istemeyen müteahhitler de yapı izinlerini üç ay içerisinde yetiştirmek için belediyelerin yolunu tutuyor. Çünkü, daha önce başvurusu yapılmış ancak henüz alınmamış yapı ruhsatları 1 Ekim’e kadar alınırsa, eski yönetmelik hükümleri uygulanacak. Planların değiştirilmesine gerek kalmayacak. Müteahhitlerin ruhsat almak için uğraştığı milyarlık projelerde daire teslimlerine 2018 yılı sonundan itibaren başlanması hedefleniyor.

YENİ PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ İLE STÜDYO DAİRE DE YASAK

TUVIMER tarafından şehrin kanser hücreleri olarak nitelendirilen Günlük Kiralık Evler için vazgeçilmez konumunda olan stüdyo daireler ise artık tarih olacak. 1+0 olarak tasarlanan ve kullanım amacının oldukça dışına çıkan bu daireler yeni planlara dahil edilmeyecek. Yeni Tip İmar Planı ile en küçük daire minimum 28 metrekare ve 1+1 şeklinde hazırlanacak. En küçük dairenin içinde 1 oturma odası (en az 12 metrekare), 1 yatak odası (en az 9 metrekare), 1 mutfak veya yemek pişirme yeri (en az 3,30 metrekare), 1 banyo veya yıkanma yeri (en az 3 metrekare) ve 1 tuvalet (en az 1,20 metrekare) bulunacak. Bununla birlikte yoldan kotlandırılan binalarda yoldan ufak olan arazilerde kademelendirmeye gidilecek.

MİMARİ ESTETİK KOMİSYONU KURULACAK

Kentlerdeki estetik şartının yerine getirilmesi için Mimari Estetik Komisyonu kurulacak. Komisyon, yapı ruhsatlarına ilişkin onay işlemlerinde görev yapacak. Mimari Estetik Komisyonu; mimar, peyzaj mimarı, mimarlık tarihçisi, sanat tarihçisi, inşaat mühendisi, çevre mühendisi, şehir plancısı ve harita mühendislerinden oluşacak. Komisyon, gerekirse projeler için durdurma kararı alabilecek.

TERASA BAHÇE İZNİ GELECEK

Yeni Tip Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile artık teraslar bahçe ve balkonlarla ilişkilendirilecek. Alçıpan aracılığıyla balkonların bağımsız bir hal aldırılması yasaklanırken teraslara bahçe ve havuz imkanı ise sağlanacak. Mutlak suretle yapılması elzem görülen yereler (Sağlık ve eğitim tesisleri, oteller, içerisinde patlayıcı madde bulunan binalar ve yüksek bina ve tesisler) için paratoner konulması zorunlu hale getirildi.

OTOPARKLAR EMSAL DIŞINDA

Yönetmeliğin genel esasları değiştirilmemek kaydıyla; belediyelerin kendi yönetmeliklerini hazırlamalarına ve bu sayede yöresel uygulama yapmalarına imkân tanınacak. İlgili idareler, imar planlarında açıklanmamış hususlarda, yapıların estetiği, rengi, çah ve cephe kaplamasına yönelik kurallar koymaya, yapılarda yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirmeye yetkilendirilecek. Öte yandan subasman kotunda oluşturulan ve yapılması zorunlu otopark alanlarının 2 katı alan ve bunun yanında bütün cepheleri gömülü otoparklar, emsal dışında yapılabilecek. Yine subasman kotu altında, kısmen açığa çıksa dahi zorunlu ortak alanlar yapılabilecek. Otoparkların, bina yan, arka ve kısmen ön bahçenin altına yapılabilmesi de sağlanacak.

YATAY YAPILAŞMANIN ÖNÜ AÇILIYOR

Mevcut yönetmelikte yapının oturacağı alan, parselin yüzde 40’ını geçemiyordu. Yeni yönetmelikle yoğunluğun artmasını engellemeyi hedefleyen madde şöyle açıklanıyor: Yol cephesi 30 metre, derinliği 40 metre olan 1.200 metrekarelik düzgün bir dikdörtgen arsayı örnek olarak ele alalım. Normal şartlarda yüzde 40 TAKS ile taban oturumunun 480 metrekare olması gerekiyor. Yeni yönetmeliğe göre yoldan 5’er metre komşulardan 3’er metre çekilmek sureti ile, 720 metrekarelik bir taban alanı olacak. Dar alana göre 5 kat yapılabilen arsaya, yeni düzenleme ile 3,3 katlı bina yapılabilecek, böylece yatay mimariye geçilecek. Yönetmelikle, inşaat ruhsatı beklenmeden kazı izin belgesi de verilebilecek. Ancak kazı sahasında kazık, palplanş, istinat duvarı ve benzeri uygulamaların olması durumunda, bu yapıların projelerinin onaylanması ve ruhsatlandırılması zorunlu hale gelecek.

Yatay Mimari Örneği
Yeni yönetmelik taslağında ise emsal verilip taban alanı verilmeyen parsellerde, çekme mesafeleri içinde kalmak şartıyla yüzde 40 olan taban alanı smırı yüzde 60’a kadar çıkarılabilecek. Böylece yatay mimarinin teşvik edilmesi planlanıyor.

TİCARİ ALANA SINIRLAMA

Yeni yönetmelikle, yol boyu ticaretin teşekkül ettiği konut alanlarında, zemin katlarda otopark yükünün karşılanması şartıyla ticari kullanımlara izin verilecek. Buna göre bu alanlarda gürültü ve kirlilik oluşturmayan, imalathane niteliğinde olmayan, gayrisıhhi özellik taşımayan, halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dükkân, kuaför, terzi, muayenehane, lokanta, pastane, anaokulu, kreş gibi konut dışı hizmetlerin ticari kullanımlarına izin verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlan ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ Ekim ayı itibariyle yürürlüğe girecek. Müteahhitler ve sektör temsilcilerinde tedirginlik yaratan bu yönetmelik ile inşaatların durmasından korkuluyor.

BİNANIN RENGİNİ BELEDİYE BELİRLEYECEK

Hayata geçecek olan yönetmeliğe göre bina istenen renge boyanamayacak. Mahalle ve çevre özelliklerine göre yapı uyumu sağlamak ve güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe ve kaplamaları ile çatı malzemesi rengini belediye belirleyecek. Ayrıca yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğundan dolayı arsa payının düşmesi de söz konusu olabilir. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek.

 

Yeni İmar Yönetmeliği 2017 Neler Getiriyor?” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.