Yeni İmar Yönetmeliğiyle İlgili Detaylar!

Gayrimenkul sektörünün bir süredir üzerinde konuştuğu Yeni Tip İmar Yönetmeliği 1 Temmuz itibariyle hayata geçecek. Yönetmelikte dikkat çeken ilk unsur 1+0 stüdyo dairelerin yapımına izin verilmeyecek. Yeni yönetmelikte en küçük daire 28 metrekare ve 1+1 olarak hazırlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlan ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe girecek. Müteahhitler ve sektör temsilcilerinde tedirginlik yaratan bu yönetmelik ile inşaatların durmasından korkuluyor. Proje, statik hesaplamalar, mimari çizimler gibi ön hazırlık süreçlerinin 6 ay sürdüğünü hatırlatan müteahhitler inşaat ruhsatı alamamaları durumunda söz konusu işlemlerin en baştan ve yeni yönetmeliğe göre başlaması gerekiyor. Bu süreç inşaatların durması gibi mağduriyetler oluşturabilir.

HAZİRAN AYI SONUNA ERTELENMİŞTİ

Bakanlığın kararlı duruşu inşaat sektöründe paniğe yol açtı. İzmir’de ortalama 15 milyar TL değerinde 10 bin konut yapılırken rakamların yarı yarıya düşmesi olasılıklar arasında değerlendiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ kapsamında alınan kararların hiçbir şekilde ertelenemeyeceğini söyledi.

BİNANIN RENGİNİ BELEDİYE BELİRLEYECEK

Hayata geçecek olan yönetmeliğe göre bina istenen renge boyanamayacak. Mahalle ve çevre özelliklerine göre yapı uyumu sağlamak ve güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe ve kaplamaları ile çatı malzemesi rengini belediye belirleyecek. Ayrıca yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğundan dolayı arsa payının düşmesi de söz konusu olabilir. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek.

TERASA BAHÇE İZNİ GELECEK

Yönetmelik kapsamına giren diğer uygulamalar da teras, bahçe ve balkonlarla ilgili olacak. Balkonların alçıpan ile bağımsız bir bölüm haline getirilmesi yasaklanırken teraslara bahçe ve havuz yapılabilecek. Sağlık ve eğitim tesisleri, oteller, içerisinde patlayıcı madde bulunan binalar ve yüksek bina ve tesislere paratoner konulması zorunlu hale getirildi.

“Geçtiğimiz ay İzmir’e gelen Bakan Özhaseki, bu yönetmeliğin kesinlikle ertelenmeyeceğini ve 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağını vurguladı. Belediyelerden görüş istendi. Belediyeler bu taleplerini bakanlığa bu ay sonuna kadar iletecek. Bakanlık da kırmızı çizgilerini belirleyip diğer konular için yetkiyi belediyelere bırakacak. 1 Temmuz’a kadar ruhsatı alanlar yürürlükteki haklara sahip olacak ama 1 Temmuz’dan itibaren yeni yönetmelik geçerli olacak.”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Yeni İmar Yönetmeliğiyle İlgili Detaylar!” için bir yorum

Bir cevap yazın