Yeni AKM ile İlgili Tüm Detaylar Belli Oldu!

Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkım işlemlerine başlanacağı bir süredir konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtımı yapılan Yeni AKM şehre yeni bir soluk kazandıracak. Peki yeni AKM nasıl olacak?  Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) nasıl görünecek? Taksim AKM ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. İşte Yeni AKM’nin proje gösterimi…

İlk olarak 1930 yılında opera binası olarak tasarlanan ancak düşünüldüğü gibi bir sonuca ulaşmayan İstanbul Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM)  inşaatına 1946 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi başladı. Ancak buna rağmen yeterli maddi fon desteği bulamayan İBB inşaatı tamamlayamayınca bina hazineye devredildi. Bayındırlık Bakanlığı “Kültür Merkezi” olarak revize etti ve mimar Hayati Tabanlıoğlu tarafından 1969 yılında hizmete açıldı. Hizmete açıldığında İstanbul Kültür Sarayı ismi verilen bina, bir yıl sonra çıkan yangın sonrasında kullanılamaz duruma geldi. 1977 yılında onarımların tamamlanmasıyla ikinci kez hizmete açılan Taksim AKM binası Sakarya Üniversitesi tarafından 2007 yılında verilen rapor çerçevesinde betorname taşıyıcı sistemlerinin takviye edilmesi istendi. 2009 yılında ihaleye açılarak tamirat ve tadilat işinin yapılması sonuca bağlansa da sendika tarafından açılan dava sonrasında projenin iptaline karar verildi. Bunun üzerine, Kültür Merkezi’nin mevcut hali ile korunması, sadece güçlendirme, tamirat ve tadilat yapılmasına ilişkin projeler hazırlandı. 09.04.2012 tarihinde “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Güçlendirme, Tadilat ve Tamirat İşleri” işinin ihalesi gerçekleştirildi.

TAKSİM AKM PROJESİ: İSTANBUL, BEYOĞLU, GÜMÜŞSUYU MAHALLESİ, ADA 750, PARSEL 114, ALAN 30,507.80 m²

YENİ AKM’NİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Yeni AKM’nin yapılmasıyla birlikte pek çok değişikliğe de gidilecek. Bunlardan ilk dikkat çekeni ise AKM’nin kapasitesi oldu. Eski binanın kapasitesi 1300 kişi iken Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nin kapasitesi 2500 kişi olacak. Konser ve tiyatro salonları, sinema, kütüphane, tasarım dükkanları kafeler ve restoranlar proje kapsamında düşünülen alanlar olarak öne çıkıyor. Mevcut AKM’ye eklenecek yeni binada ise 800 kişilik tiyatro salonu, 1000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu, kütüphane, 885 araçlık otopark bulunuyor. Zemin ve birinci kattan fuayelerin birleşmesi vasıtasıyla birbirlerine ve nihayetinde ana binaya bağlanan alçak yapılardan oluşan bu ikincil üniteler sokak seviyesinde, kolay erişilebilir, bağımsız mekanlardan ibaret olacak.

İçinden geçilen kültür merkezi sokağı boyunca, bahsedilen tüm fonksiyonlara ait mekanlar sokağın etrafında, çeşitli kotlarda konumlanacak. AKM tek bir binadan, geniş kapsamlı, büyük bir komplekse dönüşecek. Bu yeni planda, Atatürk Kitaplığı ve Teknik Üniversite’nin yer aldığı kongre vadisi yönünde ikinci bir meydan oluşacak. Yeni oluşan bu kademeli binaların üzerinde ise bir park yer alacak. Binanın eski Boğaz panoramasına tamamıyla açık en üst noktasında ise bir restoran yer alacak. İkinci köprüden Tarihi Yarımada’ya uzan bir manzaraya sahip bu yeni buluşma mekanı artık izleyicilerin erişimine açık, Boğaz’ın görülebileceği, keyifli bir bekleme noktası olacak.

AKM’nin yapımı sayesinde elde edilecek tartışmasız kültürel artı değerin yanı sıra malzeme kullanımında gösterilen özenle Türkiye menşeili tercihler yapılarak üretim ve ekonomiye katkı söz konusu olacak. Mümkün olan her uygulama için, özellikle zeminlerde, doğal malzeme kullanılacak. Binanın içi ve çevresi için sanatçılarla birlikte çalışılacak, ortaya çıkacak olan sanat eserleri de binanın önemli bir parçası olacaktır. Yenilenen Atatürk Kültür Merkezi İstanbul’un 365 gün kullanılan yeni bir kültür mekanı olacak.

SANATÇILAR NE DEDİ?

Yeni AKM’nin tanıtım toplantısı için birçok ünlü Haliç Kongre Merkezi’ne gitti. Projenin mimarı Murat Tabanlıoğlu, “Burası bence cıvıl cıvıl İstanbul’un yeni merkezi olacak” dedi. Tanıtım toplantısının ardından konuşan Orhan Gencebay ise “Ben ismi değişecek diye düşünüyordum, değişmemesine son derece memnun oldum. Zaten değişmesin diye söyleyecektim. TRT ile bir röportaj yapmıştık, bilmeden ‘İsminin AKM kalması gerekli.’ diye söylemiştim. Şimdi çok mutlu oldum” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz