İşte Yazlık Fiyatlarında Yaşanan Yükseliş Trendi!

Yaz sıcaklarının kendisini iyice hissettirmeye başlamasıyla yazlık fiyatlarında yaşanan hareketlilik gözlerden kaçmadı. Özellikle İstanbul’da şehir merkezine yakın bölgelerde fiyatlar yukarıya doğru bir tırmanış içerisinde. Ege ve Akdeniz’de de durum çok farklı değil.

Çeşme ve Marmaris, Ege kıyılarında yaşadığı hareketlilikle dikkat çeken yerler olarak göze çarpıyor. İstanbul’da ise Avrupa Yakası’nda Silivri, Anadolu Yakası’nda Şile gayrimenkul sektörüne canlılık katıyor. Kıyı şeritlerinde yaşanan değer değişimlerini TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun Posta Gazetesi’ne değerlendirdi.

ÇEŞME

İlk tercih genel olarak Reisdere, Alaçatı ve Mordoğan Bozköy öne çıkıyor. Bölgede yoğun konut üretimi dikkat çekiyor. Ancak konutun yanı sıra otel hizmetleri ve özel sahili bulunan lüks rezidanslar inşa edilmeye devam ediyor. Metrekare fiyatları 8 bin-9 bin 500 TL arasında değişiyor. Çeşme-Urla aksında yaşanan iyileştirme çalışmaları da bölgeye olan ilgiyi arttırıyor.

MARMARİS

Hakan Erilkun’a göre Marmaris’in büyük bir potansiyeli bulunuyor. Göcek, Longöz, Yediadalar, Küfre, Karacasöğüt ve Kandilli koylarının imara açılıyor. Bu gelişmeyle birlikte Erilkun’a göre Marmaris tekrar gayrimenkulün gözbebeği konumuna gelecek. Sıfır binalar 4 bin 500 TL ortalama metrekare fiyatına sahipken Marmaris ortalaması 3 bin ile 3 bin 500 TL bandında seyrediyor.

BODRUM

Yaz sezonu denince akla ilk gelen yer olan Bodrum’da Yalıkavak’ın yıldızı parlıyor. Ancak TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun Bodrum’da fiyatların son derece değişken olduğunu hatırlatıyor. Erilkun’a göre Bodrum’da adeta bir emlak borsası yaşanıyor. Erilkun, Bodrum’daki emlak fiyatlarını çok fazla parametre tarafından belirlediğini anlatıyor.

Müstakil villalar genellikle 500 metrekare alan içinde 135 metrekare kullanım alanına sahiptir. Ortalama bir değer vermek gerekirse denize mesafesine göre ikinci el bir villanın değeri metrekare bazında 7.000 TL – 9.750 TL aralığındadır. Lakin bu villayı Yalıkavak’ta almak istediğinizde bu aralığı minimum değer olarak ele almak gerekir

AYDIN – KUŞADASI

Kuşadası’nda Davutlar ve Güzelçamlı bölgeleri büyük ilgi görüyor. Ortalama bina yaşının 20 yıl olduğu Davutlar’da metrekare birim fiyatı 2 bin 750 – 3 bin 750 arasında değişiyor. Yeni binalarda ise rakam 4 bin – 5 bin TL seviyelerine yükseliyor. Tüm bu rakamlara rağmen Aydın’da en uygun fiyatlı lokasyon yine Didim olarak öne çıkıyor. Yabancıların yoğun olarak yaşadığı bölgede 14 binden fazla İngiliz yaşıyor. Bu rakam yabancıya konut satışlarına da yansıyor. Verilere göre Didim’de konut alımı yapan yabancıların yüzde 70’ini İngiliz vatandaşları gerçekleştiriyor. İkinci el konutlarda fiyatlar 1750 TL’den başlıyor. Rakam yeni konutlarda 2600 TL’ye kadar yükseliyor.

İSTANBUL’UN GÖZDESİ SİLİVRİ VE ŞİLE

İstanbul’da Avrupa Yakası’nda bulunanlar için Silivri, Anadolu Yakası’nda bulunanlar için ise Şile ön plana çıkıyor. Özellikle sadece yazlık kullanımının yanında büyük yatırımların hayata geçirilmesi beklenen bu bölgeler gelecek için de önemli bir yer tutmaktadır.

‘Kanal İstanbul’un Hadımköy yolundaki kamulaştırma maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle gözlerin yeniden çevrildiği Silivri inanılmaz bir değer artışı yaşıyor. Fenerbahçe Üniversitesi’nin bölgeye konuşlanacak olması da değer artışının başka bir nedeni. Ancak merkeze yakınlığı ve doğasından ötürü İstanbul güzergahında bulunmak isteyenlerin yazlıktaki ilk tercihi olan Silivri İstanbul’da satılık konut fiyatlarının en çok arttığı (%4) ilk ilçe oldu. Konutta 2016 Ocak ayında 1.750 TL olan metrekare satış fiyatları bugün ikinci ellerde 1.900 TL seviyelerinde seyrediyor. Öte yandan Şile, Üçüncü Köprü güzergahında olması ve büyük bakir alanlara sahip olmasından ötürü kazandığı değeri yaz sezonu dolayısıyla bir kat daha değerliyor. Bölgede en yoğun talep gören Çavuş ve Kumbaba mevkilerinde 2016 yılında 3.100 TL olan satılık metrekare fiyatları 3.350 TL civarında seyrediyor’

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın