‘Yap-İşlet-Devret Modelini İyi Anlamamışız’

Yavuz, Sultan Selim Köprüsü hakkında basında çıkan ‘Devletin ek para ödediği’ iddialarına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıklık getirdi. Ödemeyi yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini belirten Bakan Arslan işin ruhunda bunun olduğunu söyledi.

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi’nde gazetecilerle sohbet eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilerin Yavuz Sultan Selim Köprüsü için ‘Devletin ek para ödediği’ sorusu karşında açıklamalarda bulunan Bakan Ahmet Arslan; “Köprülerin geçişlerinden kaynaklı garanti verdiğimiz, geçişlerin garantileri karşılamadığı, ülkenin zarar ettiği gibi bir yaklaşım var. Bu ‘yap-işlet-devret’i anlamadığımız anlamına geliyor.” dedi. Kamu-Özel sektör işbirliğinin amacına uygun olarak hareket ettiklerini belirten Ahmet Arslan; “Kamu-özel işbirliği yaparken amacımız şudur; birincisi özel sektör dinamiğini devreye sokarak projeleri bir an önce bitirmek. Bunlardan kaynaklı hem sosyal fayda sağlamak hem ülkemize katma değer oluşturmak. Yaptığımız her projenin etrafından sanayi gelişiyor, endüstri gelişiyor, ticaret büyüyor ve ülkemize ilave katma değer oluşturuyor. Biz olaya böyle bakıyoruz” diye konuştu.

“ARADAKİ FARKI VERECEĞİZ”

Yapılan araştırmalar sonuçlarına göre başlangıçta tüm köprü ve otoyollar için garanti rakamın yakalanamamasını normal olarak değerlendiren Ulaştırma Bakanı zaman içerisinde bu rakamların yakalanacağını dile getirdi. Bakan Arslan; “Başlangıçta bütün projelerimizde garantiden kaynaklı bir ödeme yapmamız söz konusu. Biz bu ödemeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bütün bu projelere biz her hangi bir para ödemeden, özel sektör tarafından bu projeler yapılıyor. Günün sonunda bu projeler bizim oluyor. Kimse gelip, ‘8-10 milyar dolar para yatırıp günün sonunda da bunu size bedava bırakmaz. Elbetteki geçişten kaynaklı bir ücret toplayacak. Aradaki farkı biz vereceğiz. Ama işletme döneminin sonunda da tüm bu projeler bizim olacak. Biz bunları işletip ayrıca gelir elde edeceğiz.” dedi.

“BU PROJELER GÜNÜN SONUNDA BİZİM OLACAK”

Arslan “Niye garantiden kaynaklı para ödüyoruz?’ demesinler. Çünkü işin ruhunda bu var, bu parayı ödeyeceğiz. Ancak süre içerisinde sayıları gittikçe artacaktır çünkü etrafında ilave trafik oluşturuyor. Bu projeler kendi trafiğini oluşturuyor ve trafik oluşturdukça geçiş sayıları artıyor. Osmangazi’de de öyle, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de öyle. Gün geçtikçe geçiş sayıları artıyor. Tekrar ve tekrar söylüyorum, bu projeler günün sonunda bizim olacak ve biz bunun havalimanlarında olduğu gibi işletmelerinden ülke olarak gelir elde edeceğiz. Lütfen bunun unutmasın insanlar. Bence bu gözle baksınlar” şeklinde konuştu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

‘Yap-İşlet-Devret Modelini İyi Anlamamışız’” için bir yorum

Bir cevap yazın