Yatırım Nereye Haritaları Üzerinden Sektör Yorumu

Türkiye Veri İşleme Merkezi (Tuvimer), Tapusor bünyesinde yayına aldığı ‘Yatırım Nereye’ özelliği ile araştırmalarını derinleştiriyor.

Gayrimenkul sektöründe pazar hareketlerini yakından takip eden ve sistemde sorgulamalar yapan Tuvimer Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu İstanbul ve İzmir illeri ile sektörün yoğunluk haritalarını paylaşarak yorumladı.

Tuvimer bünyesinde geliştirilen ‘Yatırım Nereye‘ çalışmalarının bulgu ve ön görselleştirmelerinden dikkat çekici sonuçlar elde edildi. Türkiye gayrimenkul pazarının 24 ay boyunca incelenmesinin sonucu olarak ortaya çıkan pazar hareketliliğini ve hacim öngörülerini paylaşan Tuvimer Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu; “Paylaşımda Türkiye gayrimenkul pazarının 2 sene boyunca incelenmesinin sonucu olarak ortaya çıkan pazar hareketliliği ve hacim öngörüleri gösterilmektedir. İlk olarak, ‘Nüfus, demografi, iş imkanları GSYH’tan alınan pay, lojistik – erişim kapasitesi, yaşam standartları gibi nüfus çekme ve tutma kuvvetlerini gayrimenkulde hem yatırım hem de barınma-yer tutma taleplerini bir arada getirmektedir.’ genellemesini hatırlatmak oldukça önemlidir.” dedi.

YATIRIM NEREYE SORGULAMALARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yatırım Nereye 24 Aylık Yoğunluk Haritası

Yatırım Nereye haritasını pazar hareketlerini görüntüleyebilmek için 24 aylık zaman dilimi içerisinde sorgulama yaparak haritaya diagonal bir çizgi çeken Türkoğlu yorumu takipçilerine bıraktı.

“Aslında hepimizin bildiği fakat şimdiye kadar çok fazla görülmediğini düşündüğüm bir konu. Haritadaki görsel her şeyi anlatıyor. Ancak şunu söylemek gerekiyor ki, ulusal ve bölgesel ölçekte hem stratejik hem de mekansal olarak planlanması, hayata geçirilmesi ve kesinlikle başarılı olunması gereken çok işimiz var.”

ÇORLU VE ÇERKEZKÖY’ÜN YILDIZI PARLIYOR

Yatırım Nereye ekranlarından İstanbul geneline bakıldığında zaman içerisinde, bulunduğumuz çeyrek ve bir önceki yıl karşılaştırılmaları yapıldığında değer değişimlerinin görselleşmiş hali paylaşıldı. Kırmızı ve turuncu renklerin düşüşü sarı rengin durağanlığı ve yeşil renk tonlarının ise artışı ifade ettiğini hatırlatan Türkoğlu, “Özellikle 2017 projeleri ortalama metrekare fiyatı 10 bin TL üstü yeni konutların yoğunlaştığı bölgeler ve 5000 tl/m² altında ortalama değere sahip bölgelerini detaylı olarak incelenmesini tavsiye ederim.” dedi.

Bu incelemeyi 2014 ve 2015 yılları ile karşılaştırmak için yapıldığında ortaya çıkan sonuçlar paylaşılacaktır.

Yatırım Nereye 12 Aylık İstanbul Değer Değişim Haritası
Yatırım Nereye 12 Aylık İstanbul Konut Değer Değişim Haritası

Harita üzerinden dikkat çeken bir diğer konu ise Tekirdağ’da Çorlu ve Çerkezköy gibi sanayi ve iş gücü ağırlıklı nüfus çeken, İstanbul’a göre ciddi anlamda düşük barınma maliyetlerine sahip yerleşimlerin yıldızının parlamak üzere

Dikkatinizi çekmek istediğim farklı bir konu ise özellikle Tekirdağ’da Çorlu ve Çerkezköy gibi sanayi ve iş gücü ağırlıklı nüfus çeken ve İstanbul’a göre ciddi anlamda düşük barınma maliyetlerine sahip yerleşimlerin yıldızının parlamaya yakın olduğu.

“İZMİR KONUTTA İYİ BİR YIL GEÇİRDİ”

Bu durumu İzmir için de inceleyen Ömer Türkoğlu durumun daha farklı olduğuna değinerek, “1 yıllık harekete yönelik inceleme İzmir’de konut sektörünün İstanbul’a göre oldukça iyi bir sene geçirdiği sonucuna ulaşmaktayız. Özellikle güneyde batıya doğru uzanan sahil şeridi, diğer tarafta ise Üniversite ile körfez arası aks hareketleri dikkat çekmektedir. Seferihisar aksına yönelik detaylı bir inceleme yapılması gerekiyor. Bölgede değer değişimleri dikkat çekici seviyelere ulaşmış bulunmaktadır” dedi.

“Metrekare değerleri açısından henüz İstanbul ile boy ölçüşecek duruma gelmiş olmamasına rağmen özellikle geçtiğimiz 1-2 yıl içerisinde büyük geliştirici ve üreticilerin bu sektörde neden İzmir’e doğru kaydığını ya da bu hareketlerin nedeninin bu akış mı olduğunu daha derin araştırmalarımız ile incelememiz gerekmektedir. Yatırım Nereye analizlerimizi TAPUSOR sistemlerimiz üzerinden ücretsiz olarak her geçen gün daha detaylı bir şekilde paylaşıma açıyor ve geliştiriyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Yatırım Nereye Haritaları Üzerinden Sektör Yorumu” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.