Yasadışı Günlük Aldı Başını Gidiyor

İstanbul’da yasa dışı günlük konut kiralamanın son 3 yıllık ticari hacmi 500 milyon dolar oldu. Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre bu tür evlerin sayısı ise 75 bine yaklaştı. TUVIMER İstanbul’da yasal olmayan konut kiralamanın büyük bir ekonomi yarattığını ortaya koydu. Araştırmaya göre son üç yıl içinde İstanbul genelinde günlük kiralık olarak 74 bin 820 bağımsız ünitenin bu yolla kiraya verildiğini belirleyen Türkiye Veri İşleme Merkezi incelemeye konu olan üç yıllık dönemdeki kiralık arzının ise 500 milyon dolar düzeyinde olduğu tespit edildi. Günübirlik kiralık arzı veren ilçe sayısı 21 olarak gözlendi.

Araştırma döneminde günlük kiralık konut arzının en yüksek artış gösterdiği ilçeler Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Ataşehir, Şişli, Başakşehir, Bahçelievler, Bağcılar ve Fatih olarak sıralanıyor.

Yarıdan fazlası 1+1

Günlük kiraya verilen konutların daire tiplerine bakıldığında %58’inin 1+1, yüzde 21’inin 1+0, yüzde 16’sının 2+1 ve yüzde 5’inin 3+1 olduğu belirleniyor. Son üç yıllık günlük kiraya verilen konutların yıllara göre dağılımına bakıldığında ise 2014 yılında 11 bin 163, 2015 yılında 19 bin 693, 2016 yılı Ekim ayına kadar ise 39 bin 189 arz olduğu ortaya çıkıyor.

Kontrolsüz yükseliyor

TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, günlük kiralamada ortalama fiyatların 138 TL, ortalama konut alanının ise 87 metrekare olduğunu söyledi. Altun, “Günlük yasa dışı konut kiralama oranı kontrolsüz şekilde artış gösteriyor. Turistik bölgelerde ve kongre merkezlerinin çevrelerinde de görülen bu yapılanlamalar turizm sektörüne ciddi zararlar veriyor ve istihdam kaybına yol açtıyor. İnceleme dönemi içinde 4 bin 947 bağımsız kişi ve kurumu, günlük ya da kısa süreli yasa dışı konut kiralama hizmetleri kapsamında belirledik” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın