Yabancıya Konut Satışında Suudi Yatırımcı Farkı

Konutta stok artışı ile kira ve satılık getirilerinin yavaşlaması talebe yansıdı. Kredi faizlerindeki düşüşün etkisiyle emlak satışları ilk yarıda 654 bini aşmasına karşın, haziranda ilk ve ikinci eller sert düştü.

Yeni konutlara talep yüzde 7,9, mevcutlarda yüzde 8,2 azaldı. Yabancı alımları da yüzde 24,8’lik oranla sürpriz bir çıkış yaparken, en fazla tapuyu Suudi Arabistanlılar aldı.

Kentsel dönüşümün başladığı 2012’den itibaren yüzde 100’lere ulaşan kira ve satış getirilerinin son dönemde düşük oranlarda artış göstermesi yeni ve ikinci el konut satışlarını da aşağı çekti. Böylelikle yıl başından itibaren aralıksız süren konut satışları haziran ayında sert düştü. Bu yıl haziranda ilk defa satılan konutlar yüzde 7,9 azalışla 45 bin 433’e geriledi. El değiştiren emlak sayıları da yüzde 8,2 azalarak 52 bin 146 oldu. Ancak, kredi faizlerinin düşüş eğilimini sürdürmesi ve dibe vuran yabancı alımlarının yükselişe geçmesi ilk yarıda talebi canlı tuttu. Böylelikle Ocak-Haziran döneminde 654 bin 353 konut satıldı. Bunun 246 bin adedini yüzde 22’lik artışla ipotekliler oluşturdu.

Yabancıya satışlar da yüzde 24,8’lik oranla sürpriz bir çıkış yaparken, en fazla tapuyu aylıkta Suudi Arabistanlılar, ilk yarıda ise Iraklılar aldı. İnşaat sektör temsilcileri, yabancı alımlarındaki yükselişi, “Yabancı yatırımcılara sağlanan KDV avantajı ve yapısal destekler, bu artış miktarını destekledi. Söz konusu artış, 2015’teki yaklaşık 23 bin rekoruna doğru gideceğimizi gösteriyor” sözleriyle değerlendirdi. TÜİK verilerinden yapılan hesaplamaya göre, geçen yıl haziran ayında ortalama 771,4 lira olan kira getirisi, bu yıl haziranda sadece yüzde 8.6 artışla 772,6 liraya çıktı. Ocak ayından bu yana söz konusu getiri ise yüzde 2,7’de kaldı. Benzer bir durum satılıklarda da söz konusu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın