Web Tapu Sistemi Hayata Geçirildi

Tapu sahipleri taşınmazlarıyla alakalı olarak artık ilgili müdürlüklere gitmeden web tapu sistemiyle internet üzerinden işlem yapabilecek. Hayata geçirilen Web Tapu sistemi nedir? Web Tapu sistemine hangi internet adresi üzerinden bağlanılabilir? Web-Tapu nasıl üye olunur? Kayseri Tapu Kadastro Bölge Müdürü tüm tapuların web-tapu sistemi üzerinden yönetilebileceğini söyledi ve sistem hakkında bildiklerini anlattı.

Tapu sahipleri taşınmazlarıyla ilgili artık ilgili müdürlüklere gitmeden web tapu sistemiyle internet üzerinden işlem yapabilecek. Hayata geçirilen Web Tapu sistemi nedir?Web Tapu sistemine hangi internet adresi üzerinden bağlanılabilir? Web-Tapu nasıl üye olunur? Kayseri Tapu Kadastro Bölge Müdürü tüm tapuların web-tapu sistemi üzerinden yönetilebileceğini söyledi ve sistem hakkında bildiklerini anlattı.

Yeni yapılan sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Kayseri Tapu Kadastro Bölge Müdürü E-devlet sisteminden gerçekleştirilecek doğrulama ile vatandaş taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyebileceğini söyledi.  Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web-tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek. Edinilen bilgiye göre sisteme giriş yapıldıktan sonra gerçekleştirilen her adım sonrası tapu sahibi SMS ile bilgilendirilecek.

WEB-TAPU ADRESİ BELLİ OLDU

https://portal.tkgm.gov.tr  adresine e-devlet şifresi ile giriş yapan vatandaşlar uygulamaya kolaylıkla erişebilecek. Giriş yapan vatandaşlar tapu bilgisi al seçeneğini tıklayarak taşınmazlarına dair takyidatlı bilgileri görüntüleyebilecek ve istediği taktirde ‘Yetki ver’ butonu vasıtasıyla başka kişilere yetki verebilecek.

WEB TAPU İLE YAPILABİLECEKLER

Taşınmaz sahipleri web-tapu sistemi üzerinden pek çok işlem gerçekleştirebilecek. Görüntüleme ve yetki verme fonksiyonlarının yanı sıra vatandaşların hayatını epey kolaylaştıracak başka butonlar da mevcut. Örneğin web tapu sistemi üzerinde bulunan ‘Başvuru Yap’ butonu ile Tapu Müdürlüklerine gidilmeden gereken başvurular tamamlanacak. Gerekli olan evrak ve belgeler bilgisayar sistemleri aracılığıyla taratılarak sisteme yüklenebilecek. SMS ile bilgilendirilen tapu harcı ve döner sermaye ücreti online olarak yatırılabilecek. ‘Beyan Tesis Et’ seçeneği ile de dolandırıcılara ve sahteciliğe karşı Tapu Müdürlüğü’ne gitmeden sistem üzerinden taşınmazları üzerinde herhangi bir işlem yapılmaması için beyan verebilecekler.