Siber Saldırı Kuzey Kore Kaynaklı Mı?

Tüm dünyada Türkiye’yle birlikte 100’ün üzerinde ülkede binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry siber saldırı tehdidi sürüyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) şuanda siber saldırı sonrası Türkiye’nin ciddi bir zarar görmediğini söylese de tedbiri elden bırakmıyor.

EN ÇOK ZARAR GÖRENLER

Siber saldırı İngiltere’de NHS Sağlık Sistemleri, Nissan UK, İspanya’da Telekom operatörü Telefonica ile Enerji şirket Iberdrola ve Gas Natural, Amerika’da FedEX ve Waterloo Üniversitesi, Rusya İçişleri Bakanlığı, VTB ve Sberbank bankalarını, RZD demiryollarını, Almanya demiryollarını ve Çin’de ATM, okullar ve üniversitelerde etkili olmuş durumda. Türkiye’nin WannaCRY siber saldırı öncesi risk çalışmalarını öngörerek yaptığı detaylı araştırmalar saldırıdan doğabilecek zararları en aza indirdi.

SALDIRI KUZEY KORE’DEN Mİ?

Google’da güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Neel Mehta, WannaCry’ın eski bir sürümünde Lazarus Group adlı bir hack grubunun kullandığına özdeş bir kod yakaladı. Grup, Kuzey Kore hükümetine bağlı olarak çalışıyor.

Tekrar eden kod, virüsün sonraki sürümlerinden çıkartılmış. Bu kodun, saldırının ardında Lazarus Group’un olduğu düşünülsün diye yerleştirilmiş olma ihtimali de var.

Virüsün kaynağı bilinmiyor ancak New York Times’ın haberine göre WanaCrypt0r 2.0, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından bulunan ve geliştirilen bir sistem açığını kullandı.

BTK: “TÜRKİYE’Yİ TEĞET GEÇTİ AMA…”

Öte yandan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan Business HT’de yer alan habere göre saldırının Türkiye’yi teğet geçtiğini ancak saldırı tablosunun henüz nasıl evrileceğini bilmediklerini söyledi. Sayan uzmanların saldırı şekil ve yöntemlerin değişebilme ihtimalinin yüksek olduğunu söylediğini aktadı.

EUROPOL UYARDI: ÇOK DAHA BÜYÜĞÜ OLABİLİR

Europol Direktörü Rob Wainwright, cuma günü gerçekleştirilen siber saldırının 150 ülkede 200 binden fazla mağduru olduğunu söyledi ve bu sabah için yeni bir saldırı düzenlenebileceği uyarısında bulundu.

Bu tür saldırıların giderek artabileceğinden endişe duyduklarını ifade eden Wainwrigh, şöyle konuştu “Artan bir tehditle karşı karşıyayız. Siber saldırılara karşı her yıl 200 küresel işlem gerçekleştiriyoruz. Ancak, daha önce böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamıştık. Son hesaplara göre 150 ülkeden 200 binden fazla mağdur var. Bu kullanıcılar arasında iş adamları da yer alıyor. Daha önce böyle bir şey görülmemişti.”

WANACRYPT0R 2.0 VİRÜSÜ NEDİR

Fidye yazılımı olarak programlanan WanaCrypt0r 2.0, bir metin dosyasıyla birlikte tüm bilgisayarlara sessiz sedasız bulaşarak verileri ele geçirmeye odaklanıyor.

Sistemlerdeki verilere tamamen şifre koyan zararlı yazılım, bilgileri sahiplerine geri vermek için 300 dolar değerinde sanal para Bitcoin istiyor. Virüs bulaşan bilgisayarların masaüstünde “Bilgisayarıma ne oldu?”, “Dosyalarımı kurtarabilir miyim?” ve “Nasıl ödeme yapabilirim?” başlıklarına sahip bir uyarı penceresi beliriyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın