Varlık Fonu’na Devredilen Arsalar Satılacak

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen arsalarla ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Yaklaşık 2.3 milyon metrekare büyüklüğünde olan arsalarla ilgili bir yandan önemli projeler geliştirilirken atıl durumda olan arazilerin de değerlendirileceği öğrenildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’e konuştu.

“Büyük bir bölümü turizm merkezlerinde olan arsalar fona aktarıldı. Yatırımcılarla masaya oturulacak, projeler geliştirilecek ve uygun teklif gelirse satılacak. İstanbul başta olmak üzere çok sayıda özel sektör işletmesi, kamu arazilerinin kiralanması yoluyla kuruldu. Milli emlak mevzuatı, taşınmaz yönetimi masaya yatırıldı”

VARLIK FONU EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Fon aktif olarak 200 milyar USD büyüklüğe ulaştı. Bu haliyle daha şimdiden çeşitli ülke fonları ve varlık yönetimi şirketleri tarafından büyük ilgi görüyor. Ekonomik büyümeye yılda yüzde 1.5 katkı sağlaması beklenen Türkiye Varlık Fonu, ile değerlendirilemeyen varlıklar sayesinde uzun vadeli alacaklar nakde çevrilecek. Hükümet, kamu idarelerinin elindeki atıl arsa, arazileri değerlendirmek için emlak mevzuatı, taşınmaz yönetiminde yeni adımlar atacak.

“VARLIK FONU’NA AKTİF BİR BÜYÜKLÜK ÜRETİLDİ”

Naci Ağbal, orta vadede stratejik yatırım dokümanının hazırlanacağını anımsatarak, “Şu anda şirket iş akışı, organizasyon kuruluş çalışmalarını yapıyor. Nitelikli iş kaynağı oluşturuluyor. Hazırlık evresinin titiz yönetimi önemli, alelacele bir işe girmek doğru olmaz. İtidalli, profesyonel, odaklı çalışan fona aktif bir büyüklük üretildi” dedi.

TÜRKİYE VARLIK FONU BİRİNCİ LİGDE

Türkiye Varlık Fonu global bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Fon, geçtiğimiz ay Amerika, Çin, Rusya, Katar, Kanada gibi 28 ülkeye ait 30 ayrı varlık fonunu barındıran IFSWF üyesi oldu. Uluslararası standartlara uygu prensiplerle yapılanan fon, dünyanın önde gelen fonlarıyla birlikte yeni ortaklıklar kuracak.

UCUZ KİRACILIK BİTECEK

Yapılacak düzenlemelerle devlet malına sahip çıkarken, kiralar rayiç bedelle güncellenecek. Böylece kamuya ait gayrimenkullerde ucuz kiracılık da bitecek. Gerçek değerin ortaya konmasıyla devletin buradan sağladığı gelir de artacak.

Daha önce turizm şirketlerine tahsis edilen çok sayıda Hazine taşınmazı da fona devredildi. Fona devredilen arazilerin toplam büyüklüğü 2.3 milyon metrekareyi bulurken, tescil ve devir işlemleri bitinceye kadar taşınmazları Maliye yönetiyor. Bunların değerlenmesine yönelik, yatırımcılarla masaya oturulacak. Uygun teklifler gelmesi durumunda kiralanan bu arsaların satışları söz konusu olacak.

Bunları da sevebilirsiniz