Üsküdar’da Öngörünüm Bölgesinde İmar Değişikliğine Gidilecek

İstanbul’un tarihi ilçelerinden birisi olan Üsküdar’da Boğazı gören yerlerde bulunan yapıların kat sayısı 6 olarak belirlenmişti. Ancak yaşanan gelişmeler sonrası bu karardan dönülmek üzere. Üsküdar’da kat artışı geri alınarak düşürülecek.

ÜSKÜDAR YENİ İMAR PLANI MECLİSE TAŞINACAK

Üsküdar ve ona bağlı 11 mahalle plana sadık kalınacağı düşüncesiyle yeniden tasarlanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu uyarılar sonrası söz konusu plan yeniden düzenlemeye gitti. Boğaziçi Üsküdar’da öngörünüm ve etkilenme bölgesi sınırları içerisinde kalan mevkide kart artışına olanak tanıyan plan İBB Meclisi’ne taşınacak. Boğazı gören mahallelerdeki binalara verilen kat artışında yeni düzenleme yapılacak. Üsküdar’ın boğaz öngörünüm bölgelerinde 6 kata çıkarılan imar 5 kata indirilecek.

ÜSKÜDAR’IN YENİ İMAR PLANINDAN NERELER ETKİLENECEK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ve işi çözme kısmında eksiklerinin olduğunu kabul eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Boğaz Kanunu’ndaki maksimum imar hakkını vatandaşa verdiklerini söyledi. Bunu yaparken afet riski olan yerleri dönüştürme yasasını referans aldıklarını belirten Türkmen, kot düzenlemelerin 5 kata düşürüleceğini dile getirdi. Çengelköy sırtları, Küplüce, Burhaniye gibi silueti direkt etkileyen alanlarda kat yüksekliği en yüksekten değil en düşükten verilecek. Bu planlamaya göre, Kirazlıtepe, Güzeltepe, Mehmet Akif dereleri etkilenmeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kot diye bir şey var. Müteahhitler bu konuda rant sağlıyor. Kotu denizden vermek gerekiyor. Bodrum diyorsun, adam bodrum yapmıyor, zemin yapıyor. Bodrum, güneşi görmeyen, toprağın altındaki yerdir. Kazanmak istiyorum derken şehre ihanet ediyorsun” diyerek, yapılan uygulamayı eleştirmişti.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Üsküdar’da Öngörünüm Bölgesinde İmar Değişikliğine Gidilecek” için 3 yorum

Bir cevap yazın