Üsküdar Ümraniye Metro Hattı Fiyatları Nasıl Etkiledi?

Üsküdar Ümraniye metro hattı 15 Aralık Cuma günü açılıyor. Bölge halkının uzun süredir beklediği Üsküdar Ümraniye metro hattı Anadolu Yakası’nda yaşanan erişim sorununa büyük kolaylık sağlayacak. Peki, Üsküdar Ümraniye metro hattı açılışı bölgedeki satılık konut fiyatlarını ne yönde etkiledi? Metro hattı güzergahının geçtiği Üsküdar-Ümraniye aksında son 3 yılda yaşanan fiyat değişimleri ne yönde? Üsküdar Ümraniye metro hattı beklentileri karşılıyor mu?

Şehir ulaşımını rahatlatması açısından metro hatlarının önemi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak ulaşım kolaylığı sağlamasının yanı sıra metro güzergahında bulunan gayrimenkuller de bu yatırımlardan doğrudan etkilenmektedir. Peki uzun süredir beklenen Üsküdar Ümraniye metro hattı konut fiyatlarını nasıl etkiledi?

15 Aralık Günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilecek olan Üsküdar Ümraniye metro hattı Anadolu Yakası’nın ikinci büyük metro hattı olarak ön plana çıkıyor. Müjdeli haberi Ulaştırma Bakanı Mevlüt Uysal Twitter hesabından duyurdu. Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olma özelliği taşıyan Üsküdar Çekmeköy metro hattının ilk etabı 15.00’den itibaren hizmete açılacak.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattının ilk etabı Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Mevlüt Uysal’ın katılımı ile açılacak.

 

ÜSKÜDAR ÜMRANİYE METRO HATTI FİYATLARI DEĞİŞTİRMEDİ

Yapımı uzun zaman alan Üsküdar Ümraniye metro hattı da bölgedeki gayrimenkul fiyatlarında hareketlenmelere neden oldu. TUVİMER’den alınan satılık konut verilere göre, Üsküdar Ümraniye Metro Hattı Güzergahı içerisinde bulunan ilçe ve mahallelerde zaman içerisinde artış gözleniyor.

Üsküdar - Ümraniye Metro Hattı Güzergahı
Üsküdar – Ümraniye Metro Hattı Güzergahı

 

Son 3 yıllık süreçte yaşanan gayrimenkul fiyatları incelendiğinde Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde özellikle 2017 yılında durağan bir görüntü sergiledi. Ümraniye ilçesinde 2015 yılında ortalama metrekare fiyatları 3.489 TL iken bu rakam 1 yıl sonra 2016 yılında 3.760 TL’ye kadar yükseldi. 2017 yılı içerisinde kısıtlı bir yükselişle devam eden Ümraniye ilçesinde 2017 yılı satılık gayrimenkul fiyatları 3.787 TL oldu.

 

Ümraniye İlçesi Ortalama Metrekare Fiyatları
Ümraniye İlçesi Ortalama Metrekare Fiyatları

 

ÜSKÜDAR 2017 YILINDA SERT DÜŞTÜ

2017 yılında satılık konut kategorisinde sert bir düşüş yaşayan Üsküdar ilçesine Ümraniye-Üsküdar metro hattı da çare olamadı. 2015 yılında ortalama metrekare konut fiyatları 8.699 TL iken bu rakam sınırlı bir artışla 2016 yılında 8.798 TL’ye yükseldi. Ancak 2017 yılı Üsküdar satılık konutlar için pek parlak geçmedi. Henüz aralık ayı verileri dahil olmaması göz önünde bulundurmamız gerekiyor. 2017 yılında ortalama satılık konut metrekare fiyatları 6.947 TL’ye düştü.

Üsküdar Satılık Konut Metrekare Fiyatları
Üsküdar Satılık Konut Metrekare Fiyatları

 

Üsküdar Ümraniye metro hattının uğradığı diğer mahalleleri de https://tapusor.com internet adresinde sorgulamalar yaparak mercek altına aldık. İşte o mahalleler;

BAĞLARBAŞI

İlk olarak Bağlarbaşı bölgesinde yaptığımız sorgulamalar sonucunda 24 ay önce ortalama metrekare fiyatları 5.162 TL iken son 3 aylık periyoda baktığımızda bu rakamın 5.624 TL‘ye yükseldiğini görüyoruz. Bu tabii ki kısıtlı bir artış gibi görülse de metro hattının çok önceden yapılacağının duyurulması ve bir türlü sona ermemesi önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Uzman Görüşü
Gayrimenkul pazarının çok hareketli olduğu bir alan ve zaman dilimi seçtiniz. Piyasaya sunulan gayrimenkul adedinde ve fiyatlarında artış gözlenmektedir. Bu durumun ne süredir devam ettiği, artış oranının takibi, pazarın doygunluğa ulaşıp ulaşmadığı dikkate alınmalıdır. Fiyatların artıyor olması satın alım kararına yöneltebilir ancak duraklama yaşanma olasılığı da gözardı edilmemelidir.

BULGURLU

Metro hattı güzergahında ikinci durak Bulgurlu olarak öne çıkıyor. Üsküdar’a bağlı Bulgurlu ilçesinde de son 2 yıllık süreç içerisinde fiyat artışı kısıtlı bir şekilde gerçekleşiyor. 24 ay öncesinde 3985 TL üzerinden işlem görürken bu rakam son 3 aylık süreçte 4.123 TL‘ye yükseldi. Aynı bölgede kira geri dönüş süresinin 281 ay olduğu belirlendi. Bulgurlu’da bölgenin %49’luk bölümü 3318 TL’den, %38’lik bölümü 4628 TL’den ve %9’luk bölümü ise 7013 TL’den işlem görüyor.

Uzman Görüşü
Seçilen alanın göstediği özellikler genel olarak yatırım açısından değerlendirilebilecek alanlarda bulunmaktadır. Bu tarz alanlarda geçmişe yönelik değişiklikleri incelemek önemlidir. Bu nedenle yatırım puanının yüksek olması yatırım açısından tercih edilebileceği sonucunu doğurabilir.

 

ALTINŞEHİR

Ümraniye’ye bağlı Altınşehir ilçesi de metro güzergahı üzerinde bulunan bölgeler arasında yer alıyor. Metro hattı fiyatlarda ufak bir hareketlenme yaşatsa da bölge fiyatlarında radikal bir değişim görünmüyor. 24 ay öncesinde ortalama metrekare fiyatlarını 3244 TL iken  son 3 aylık süreçte durum 3345 TL’ye yükseldi. Fiyatlarda yüksek bir artış olmasa da bölge hala yatırım yapılabilir alanlar içerisinde değerlendiriliyor.

Uzman Görüşü
Seçtiğiniz alanda belirlediğiniz zaman aralığında fiyatların çok hareketlilik göstermediği genel olarak sabit kaldığı gözlemlenmektedir. Buna karşılık olarak pazara sunulan gayrimenkul sayısı azalmaktadır. Bu gibi durumlarda fiyatların artış gösterme potansiyelini yatırım planlarında dikkate almak gerekir. Yatırım puanı 50’nin altında olan alanlarda riskler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Üsküdar Ümraniye Metro Hattı Fiyatları Nasıl Etkiledi?” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.