Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattının Açılışı Belli Oldu

İstanbul’da başlatılan metro projeleri içerisinde yer alan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu 29 Ağustos günü ilk seferini yapacak. Haberi Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz verdi.

Çekmeköy’ün çok önemli bir eğitim vadisi olma yolunda ilerlediğini dile getiren Belediye Başkanı Poyraz 29 Ağustos’ta açılacak Çekmeköy, Ümraniye, Üsküdar metrosu ile bölgenin gücüne güç katacağını belirtti. Poyraz Çekmeköy’den Taşdelen, Sancaktepe ve Sultanbeyli’ye devam edecek metrosunun da başladığını söyledi.TOPBAŞ: “ÇOK FAZLA TESTE TABİİ TUTUYORUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun gecikmesiyle ilgili açıklamalarda bulunmuş ve buraya yapılan hattın insansız metro sistemi olması nedeniyle geciktiğini dile getirmişti. Dünyada buna benzer sadece birkaç şehirde bu sistemin bulunduğunu söyleyen Topbaş, herhangi bir aksaklık yaşanmaması için tüm ihtimallerin göz önünde bulundurulduğunu söyledi. Topbaş;”Bu sistemin çalıştırılmasının testleri çok uzun sürüyor. Bazı şehirlerde 1 yıl, 8 ay gibi. Öyle bir sistem kuruyorsunuz ki durmuyor. Her şeyde sistem tamamen otomatik çalışıyor. Çok denemeler yapıldığı için bazı gecikmeler mecburen ortaya çıkıyor. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının gecikmesinin nedeni bu. Biz oraya normal bir sistem koysaydık şimdiye kadar birkaç ay önce açmıştık. Ama dedik ki çok ileri teknoloji olsun. Son model imalatlar bunlar. Dünyada örneği olmayan imalatlar. Bu kente kazanımından dolayı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz devamlı vagon alıyoruz. 800 vagon 5 bin vagona doğru gidecek. Ama vagonların en önemli aksamı yazılım kısmı. Biz devamlı tedarikçi değil bu teknolojiyi Türkiye’ye nasıl getiririz bunu düşündük. Ve şu anda ASELSAN ile bu yazılımı yani beyin kısmını yapma konusunda 3. Aşamaya geldik. Türkiye’de ilk kez bu yazılımı yapmış olacağız”

Bunları da sevebilirsiniz

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattının Açılışı Belli Oldu” için 3 yorum

Bir cevap yazın