Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattında Son Durum

Ümraniye Sancaktepe metrosu ne zaman açılacak soruları özellikle Anadolu Yakası’nda oturan insanlar tarafından sıkça dile getirilen soruların başında geliyor. Çünkü metro hattının test sürüşleri bile başlamıştı. Ancak aradan geçen zamana rağmen hat faaliyete geçemedi.

Ümraniye’ye kadar uzanan Üsküdar Sancaktepe metrosu Mayıs ayında sona ermesi bekleniyordu. Yetkililerin açıklamasına rağmen Üsküdar Sancaktepe metrosu içerisinde birçok istasyon henüz tamamlandı ve süreç uzadı.

Üsküdar Ümraniye Sancaktepe Metro Güzergahı
Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Metro GüzergahıAçılış Tarihi Ne Zaman?

İlk olarak Mayıs ayında sonrasında ise 30 Ağustos’ta açılacağı söylenen Üsküdar Sancaktepe metrosu hala açılmadı. Üsküdar-Sancaktepe metro hattı neden açılmadı soruları da şimdilik havada kalmış durumda. Kulislerde gezen bilgilere bakıldığında 30 Ağustos tarihine yetişemeyen metronun bir diğer önemli gün olan 29 Ekim tarihine kadar yetiştirilmeye çalışılıyor. Şimdilik projenin söylenen süre içerisinde tamamlanmasında herhangi bir sorun görünmüyor. Projenin ilk durağı olan Üsküdar metrosunda çalışmalar tamamlandı. Test sürüşleri basın mensuplarının katılımıyla başlamıştı.

İnşaat çalışmalarının sona ermiş olmasına rağmen Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı’nın açılmamış olması kafalarda soru işaretlerini arttırıyor. Öyle ki, ilk etabın açılması da bu durumlarda kolaylaşmış vaziyette. Bölge halkının hayatını oldukça kolaylaştıracak olan metronun açılış tarihine ilişkin resmi ağızlardan gelen hiçbir bilgi bulunmuyor. Ancak test sürüşlerinde halen yeterince yol alınmamış olacak ki metro hattı halen açılmış değil. Ümraniye Sancaktepe metro açılışı da tam olarak burada tıkanıyor. Üsküdar Sancaktepe metrosunun tamamlanması için son 3 istasyondaki fiziki çalışmaların bitirilip test aşamasına geçilmesi gerekiyor. Uzmanlar çalışmaların 1 ay daha sürebileceğini söylüyor. Güzergahın en çok kullanılacak istasyonları arasında yer alacak bu 3 istasyon tamamlanmadan metronun Ümraniye’ye kadar açılması ihtimal dahilinde görünmüyor.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olma özelliği taşıyan Ümraniye-Sancaktepe metrosu İBB tarafından 563 milyon Euro ile Doğuş Grubu’na ihale edilmişti. Haziran 2012’de temelleri atılan Ümraniye-Sancaktepe metrosunun 2015 yılı içerisinde açılması bekleniyordu. Gecikme kur farkını da ortaya çıkarınca metro planlanandan daha pahalıya mal oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: “İstanbul’un bütün ihtiyaçlarını karşılamak için gece gündüz çalışıyoruz. Metro yapımında dünyanın gerisinde kalan İstanbul’da raylı sistemler yapmak bize nasip oldu. Yapımı tamamlanmak üzere olan Üsküdar-Çekmeköy Metrosu ve Çekmeköy-Alemdağ Metrosu ile bu bölge ulaşımını ağırlıklı olarak metrolarla sağlayacak. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu dünyada son teknolojiyi yakalayan ve insansız çalışabilen ilk metrolardan biri olacak. Bu nedenle biraz gecikti. Saat gibi durmadan çalışacak bir otomasyon sistemi kuruyoruz. Geçen gün vagonlarını tanıttık. Kalitesi ve konforu dünyayı hayran bırakacak güzellikte olacak. Müjdelenmiş ve emanet şehir İstanbul ve İstanbullular bunlara layık.”

Üsküdar Çekmeköy Metrosunun Güzergahı Nerelerden Geçecek?

Toplam 20 kilometre uzunluğa sahip olan Üsküdar Çekmeköy Metrosu, 16 istasyondan oluşuyor.

Bu istasyonlar;

*Üsküdar

*Fıstıkağacı

*Bağlarbaşı

*Altunizade

*Kısıklı

*Bulgurlu

*Ümraniye

*Çarşı

*Yamanevler

*Çakmak

*Ihlamurkuyu

*Altınşehir

*İmam Hatip Lisesi

*Dudullu

*Necip Fazıl

*Çekmeköy-Sancaktepe

Üsküdar- Çekmeköy metrosunun kapasitesi ne olacak?

Projeyle tek yönde saatte 65 bin yolcu taşınması hedefleniyor. metro hattını günde yaklaşık 1.5 milyon yolcunun kullanması planlanıyor.

Hangi hatlarla bağlantılı olacak?

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;

Üsküdar İstasyonu’nda Marmaray hattıyla Avrupa Yakası’na, Altunizade İstasyonu’nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına, Çarşı İstasyonu’nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak. Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak.

Üsküdar-Çekmeköy metrosu ne zaman bitecek?

Üsküdar-Sancaktepe metrosunun 30 Ağustos’a yetiştirilmesine çalışılıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın