Uluslararası Gayrimenkul Borsası Çalışmaları Tamamlandı!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, katıldığı televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bloomberg HT televizyonuna katılan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Uluslararası Gayrimenkul Borsası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Borsada derinliğin oluşmasına büyük katkı sağlayacak projelerden birisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi ve talimatı olan “Uluslararası Gayrimenkul Borsası”, diyebilirim. Bizler bu konudaki çalışmalarımızı tamamladık. Bu borsanın modeli biraz daha farklı olacak. İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) bünyesindeki 57 ülke bir araya gelecek. Tüm gayrimenkul üretici ve tüketicilerine dair tek bir piyasa oluşturulacak. Bu işlemlerin yasal mevzuatı da yakında çıkacak. Devamında ise 57 İSEDAK ülkesine tek tek teklif götüreceğiz. Son derece esnek bir modelle hazır ülkeleri işin içine katarak başlayacağız”

Canikli, Uluslararası Gayrimenkul Borsası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi. Canikli, bankacılıkta mevduat faizlerinde yükselişin mayıs ayında başladığını, haziran ayında ise tırmandığını belirterek, “Bir anda 2-3 puan birden artmaya başladı. Bu çok büyük bir tehlikedir. Bu konuyu istişare etmek için (bankacılarla) bir araya geldik. Kendi kanaatimizi aktardık, onlar kendi kanaatlerini söylediler. Burada alınmış hiçbir karar yok. Bizim onlara herhangi bir kararı dikte etmemiz söz konusu değil.” dedi.

Bir cevap yazın