Üçüncü Havalimanı Gayrimenkul Fiyatlarını Nasıl Etkiledi

İstanbul’da yapılan mega projelerden en dikkat çekici konumunda olan Üçüncü Havalimanı’nın yapımı henüz sona ermeden bölgedeki dengeleri değiştirmeye başladı. Projenin netleşmeye başladığı günden bu yana yükselişe geçen arsa fiyatları tavan yapmış durumda. Başlangıçta metrekaresi 80 TL olan arsa fiyatları 300 TL seviyelerine yükseldi.

Yapımı devam eden üçüncü havalimanı projesiyle birlikte Arnavutköy ve Çatalca bölgeleri gün geçtikçe değerlenmeye devam ediyor. Edinilen bilgilere göre Karadeniz’e yakınlığı ile dikkat çeken Terkos Gölü’ne yakın projenin ilk etabı 2018 yılı itibariyle devreye girecek.

Uzmanlara göre üçüncü havalimanı projesi kapsamında adımları atılan raylı taşımanın önemi göz ardı edilemez durumda. En az 13 duraklı metro projesi sayesinde havalimanı bölgesi ile metro hattı arasındaki mesafe kısalacak.

Havalimanı bölgesinde yatırımcılara daha çok arsaya yöneldiğine değinen Keller Williams’ın Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol Arnavutköy’ün Tayakadın, Yeniköy, Durusu Gölü ve Karaburun mevkilerinde yüzde 30-50 arasında bir fiyat artışı yaşandığını dile getiriyor. Çatalca’da ise 2015 yılı itibariyle bin 500 TL olan fiyatlar iki bin TL’ye yükselmiş durumda. Bu gelişmeler ve havalimanının yapımından sonra artacak talep oranı ile İstanbul’un genişlemesi güçlü bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

Bölgenin imara açılmasıyla inşa edilecek yeni alanlarda yaklaşık 4 milyon kişinin yaşaması bekleniyor. Konutla birlikte yapılacak otel, AVM, sanayi ve nakliye yatırımlarıyla Körfez ülkelerindeki yabancı yatırımcıların bölgeye ilgi göstermesi bekleniyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın