Türk Vatandaşları Avrupa’da Barcelona’yı Tercih Etti!

Yurt dışında ev sahibi olmak isteyen Türklerin yeni adresi İspanya oldu. Özellikle Katalanların yaşadığı Barcelona şehrinde Türkler 2017 yılının ilk üç ayında 1000’in üzerinde konut satın aldı. Bu rakam İspanya’daki yabancı konut satış istatistiğinin yüzde 12’sini oluşturuyor.

Yurt dışında ev sahibi olmak, vizesiz seyahat, oturma izni, vatandaşlık hakkı gibi pek çok avantajı sağlıyor. İspanya’da oturma izni alabilmek için 160 bin Euro değerinde bir konut satın almak yeterli olabiliyor. Üstelik bununla birlikte vizesiz seyahat hakkı da tanınıyor. İspanya’da vatandaşlık hakkının kazanılabilmesi için ise en az 10 yıl ikamet etmeniz gerekecek.

Türkler Barcelona’da 1.000’den fazla ev aldı

Dünya Gazetesi yazar Kerim Ülker’in köşesine taşıdığı haberde çarpıcı bilgiler veriliyor. Lucas Fox International ve İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne (INE) ait raporlara göre İspanya’daki gayrimenkul satışları yüzde 26 oranında artış sağlanmış durumda. En fazla artış yüzde 58 ile Barcelona ve yüzde 50 ile Valencia’da gerçekleşmiş durumda. Raporun detaylarına ulaştığımızda ise gayrimenkulleri satın alan yabancılar İngilizler ve Türkler olarak öne çıkıyor. Lucas Fox’ın Operasyon Başkanı Rod Jamieson’a göre bunun nedeni kolay finansman, düşük faiz ve siyasi sebepler…

Raporda yer alan bilgilere göre Barcelona’da ev alanların yüzde 29’u İspanyol, yüzde 25’i İngiliz ve yüzde 12’si ise Türkiye vatandaşı. Türkiye’nin ardından %7 ile Fransa ve Katar, sonrasında ise Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt gibi Körfez ülkelerinin tamamı geliyor.

KERİM ÜLKER’İN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın