Ulaştırma Bakanlığı’ndan 2035 Vizyonu!

Türkiye’nin son yıllarda yaptığı ulaşım yatırımlarında büyük pay sahibi olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gelecek 10 yılın planlamasını hazırlamaya başladı. 2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan plan kapsamında 332 bin 142 kişiyle dev bir anket düzenlendi.

2035 vizyonu için Ulusal Ulaştırma Ana Planı adıyla yürürlüğe konulacak uygulamalar 5 etaptan oluşuyor. Söz konusu plan AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında ulaştırma altyapısı, hizmetleri ve politikalarını geliştirmeyi amaçlıyor. Çalışmalar kapsamında Türkiye tarihinin en büyük ulaşım anketini gerçekleştiren bakanlık vatandaşlardan ve sektörden gelecek geri dönüşler ile ulaştırma koşullarının iyileştirilmesinde kullanılacak.

Bakanlık tarafından düzenlenen ankete göre vatandaşların seyahat etme yüzdeleri belirlendi.

Her gün %16
Ayda bir %26
Haftada bir %22
Yılda bir %18 seyahat ediyor.

Yolculuk amaçları doğrultusunda vatandaşların verdiği cevaba göre iş için seyahatler kışın %39 yazın ise %32 oranında gösteriliyor. Yine aynı üst başlıkla ulaşımı ‘kişisel sebepler’, ‘alış-veriş’ ve ‘boş zaman’ gibi nedenler ile gerçekleştiren vatandaşların oranı ise kış döneminde %28 yaz döneminde ise %22. “İşe gidiş/işten geliş” ile “eğitim” toplamının ise kış dönemi için yüzde 10, yaz dönemi için yüzde 12 paya sahip olduğu görüldü.

Dönemler arası önemli bir fark gözlenen amaçlar olan “aile ve arkadaş ziyaretleri” ile “turizm” toplamı kış döneminde yüzde 23 paya sahipken, yaz döneminde yüzde 34 oldu.

Ulusal Ulaştırma Ana Planı, Türkiye’nin ekonomik gelişimine katkıda bulunacak, AB ülkeleri ve diğer ülkelerle uluslararası ulaşım koridorlarına entegrasyonunu destekleyecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın