Türk Vatandaşlığı İçin Yapılması Gereken Yatırımlar!

Türkiye’de belirli şartları sağlayarak gayrimenkul alımı yapması durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanma ihtimali doğan yabancı yatırımcılar için şartlar biraz daha zorlaşıyor. Hükümetin hazırladığı teşvik programıyla KDV istisnasından da faydalanan yabancı yatırımcılar artık Türkiye’de belirli miktarın üzerinde yatırım yapması, istihdam oluşturması veya ellerinde mevduat bulundurması gerekiyor.

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulamaya ilişkin yönetmeliğinde yer alan 20. maddede bazı değişikliklere gidildi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen yabancıların;

En az 2 milyon USD sermaye yatırımı yapması
En az 1 milyon dolarlık taşınmaz satın alması
En az 100 kişilik istihdam oluşturması
En az 3 milyon dolar mevduatı 3 yıl tutması
En az 3 milyon liralık devlet borçlanma araçlarını 3 yıl elinde tutması gerekmektedir. Bu kriterleri yerine getirerek ülke ekonomisine güç katan kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanabilecektir.

Uzmanlara göre gayrimenkul satışıyla vatandaşlık hakkı kazanma uygulaması gayrimenkul sektöründeki satışları patlatacak. Gayrimenkul danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran’a göre güncel seviyesi 4-5 milyar USD seviyesinde olan yabancı satışların ilerleyen yıllarda iki katı bir artış yaşayarak 10 milyar USD seviyelerine ulaşması bekleniyor. Körfez ülkeleri başta olmak üzere yabancı sermaye akışının Türkiye’ye yönelmesi beklenirken uygulamanın ülke ekonomisine ciddi bir kaynak oluşturması bekleniyor

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın