Türk Petrol Arama Gemisi Akdeniz’e İniyor

Katıldığı televizyon programında soruları yanıtlayan Enerji Bakanı Berat Albayrak Türk petrol arama gemisi Oruç Reis’in önümüzdeki hafta Akdeniz’e gideceğini açıkladı. Albayrak,”İkinci gemimiz Oruç Reis Akdeniz’e gidiyor. İlk üç boyutlu sismikler sürecini başlatıyoruz. Barbaros Hayreddin Karadeniz’de olacak” dedi.

Kanal 24 TV’de gündeme dair açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Albayrak, Türk petrol arama gemisi Oruç Reis’in önümüzdeki hafta Akdeniz’e gideceğini açıkladı. “Bu sene Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir sondaj gemisi de alıyoruz. Artık kendi sondaj gemimizle kendi kuyularımızı kazıyoruz” dedi.”

ESKİ TÜRKİYE GİBİ DAVRANMAYIZ

Albayrak, Güney Kıbrıs açıklarında İsrail’in gemisi olduğunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “O İsrail’in kendi sahasında… Akdeniz’in muvazaalı tarafları var. Örneğin Güney Kıbrıs’ın son dönemdeki yaptıkları kabul edilebilir bir şey değil. Bunun etkisinin hukuki zeminde de hem Kıbrıs’a hem de oraya ilgi ve alaka gösteren özel sektör firmalarına bir katkısı yok. Nitekim hukuki muvazaalı bir saha, size faydadan çok zarar getirir. Bunu da göreceğiz. Ötesi de var. Nitekim siz barış diyorsunuz ancak 2004’teki Annan Planı gibi bir taraftan öyle deyip diğer taraftan da barışa olumsuz etki yapacak şekilde Güney Kıbrıs’ın önünü açıyorsunuz. Bugün geldiğimiz noktada müzakereler, gelinen süreç kopma noktası.”

YILDA EN AZ 1-2 KUYU

Deniz sondaj gemisiyle yılda en az bir-iki kuyu kazılacağını anlatan Albayrak, “Bu uzun vadeli bir yolculuk. Ama dediğim gibi siz ne kadar altyapıyı bilimsellik çerçevesinde sağlam tutar, doğru adımları, doğru noktada atarsanız neticesi de gelir. Bu konuda da ben çok ümitvarım. Çünkü, Türkiye uzun vadeli bir süreç olarak bakıldığında 21. yüzyılın temellerini bugünden atmak zorunda” dedi.

Bir cevap yazın