Bakan Özlü Açıkladı: TRT Payı ve Emlak Vergisi Kalkıyor Mu?

Ak Parti Hükümetinin 77 maddelik yeni Üretim Reform Paketini Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü açıkladı. TBMM Sanayi Komisyonu’na paket hakkında sunum yapacaklarını açıklayan Bakan Özlü sanayicilerin TRT’ye 344.2 milyon TL ödediğini hatırlatarak sanayicilerden emlak vergisi ve TRT payının alınmayacağını söyledi.

Üretim Reform Paketi hakkında konuşan Faruk Özlü mayıs ayı içerisinde paketin meclisten geçmesini beklediklerini söyledi. Sanayicinin eletrik tüketiminde 2015 yılında TRT payı olarak 344,2 milyon TL ödediğini dile getiren Bakan Faruk Özlü “TRT’yi destekleyen sanayicilerimiz değil şans ve talih oyunlarından gelen gelir olacak” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı gazetecilerin emlak vergisi sorusu üzerine ise; “Emlak vergisi payı organize sanayi bölgeleri için yılda 360 milyon lira. Bunu da kaldırıyoruz. Sanayi siteleri için getirdiğimiz yapı denetimi hizmet bedeli indirimiyle yılda 127.8 milyon lira ilave bir hak sağlıyor. Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergi kalkıyor” diye konuştu.

63 BİN 649 İŞ YERİ TAŞINACAK

Bakan Özlü, Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun olmak üzere 8 sanayi sitesinin taşınma işlemlerinin başlayacağını bildirerek, “Toplamda 135 sanayi sitesi ve 63 bin 649 işyerinin taşınacak. Taşınma maliyeti 19 milyar lira” dedi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın