Tercihler Yapıldı, Kiralık Ev Dönemi Başladı

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği ve kendilerine üniversite kapılarını açacak olan LYS sonuçları duyuruldu. Yurtlarda yer bulamayan ya da tercih etmeyen öğrenciler 100 metrekarelik bir ev için ortalama bölgeye göre 470 TL ile 2 bin 750 lira arasında değişen bir kira ödeyecek.

Hürriyet Gazetesi’nde Gülistan Alagöz imzasıyla yayınlanan haberde öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki kira fiyatları ve son 1 yılda yaşadığı değer değişimi irdelendi.

825 BİN ÖĞRENCİ KAZANDI

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yani üniversite giriş sonuçlarıyla birlikte milyonlarca öğrencinin geleceği de şekillendi. Özellikle şehir dışında okuyacak olan öğrencilerin ev bulma telaşı emlak sektörünü hareketlendireceğe benziyor. Açıköğretim sınavları da dahil edildiği zaman toplam 825 bin öğrenci bir yükseköğretim kurumuna yerleşmeyi başardı.

KİRALAR 470 TL’DEN BAŞLIYOR

Özellikle şehir dışında yaşayacak olan öğrenciler için bir numaralı gider kalemi hiç şüphesiz barınma olacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu ilçelerinde ortalama 100 metrekare bir ev için 800-850 TL arası kira ödeyecek olan öğrenciler aynı özelliklerdeki Eskişehir’deki bir ev için fiyatlar 470 TL’ye kadar düşecek. En yüksek kirayı ise İstanbul’da eğitim görenler ödeyecek.

EV KİRALAYACAK ÖĞRENCİLER;

*Ev sahibiyle mutlaka kira kontratı yapın.
*Apartman aidatını net olarak öğrenin.
*Okulunuzun eve uzaklığına dikkat edin ve ulaşım masraflarını da hesaba katın
*Çevresinde market, eczane, restoran ve kafe seçenekleri olan evlere öncelik verin.
*Eğer evi bir kaç kişi kiralamak istiyorsanız herkese bir oda düşecek kadar büyük olmasına dikkat edin.

Gayrimenkul Değerme şirketi TSKB’den Özel Projeler Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Emre Sevinç ile öğrenciler için il il kira analizi yaptık.

Ortalama 100 metrekare evler için işte fiyatlar;

Öğrencilerin tercih ettiği bölgeler, ortalama fiyatları ve 1 yıl içerisindeki değer değişimi
Öğrencilerin tercih ettiği bölgeler, ortalama fiyatları ve 1 yıl içerisindeki değer değişimi

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz