TAV Holding Sabiha Gökçen’e Talip!

Atatürk Havalimanı’nın yıllardır işletmeciliğini üstlenen TAV Holding şimdilerde Sabiha Gökçen Havalimanı için girişimlerini sürdürüyor. Edinilen bilgiye göre Atatürk Havalimanı‘nın kapanmasıyla birlikte yeni bir arayışa girilirken Sabiha Gökçen için satılması gündeme gelen hisselerine TAV talip oldu.

TAV Holding kârının yarısına denk düşen Atatürk Havalimanı’nın kapanmasından sonraki süreç için planlarını yaptı. Yaklaşık 17 yıldır Atatürk Havalimanı’nı işleten TAV Sabiha Gökçen Havalimanı için de kolları sıvadı. Kasım ayı içerisinde satış için talep toplama işleri başlayacak. Sabiha Gökçen‘in Malezyalı sahibi hisselerin %30 ile %49 arasında bir satış gerçekleştirmek istiyor.

TAV SABİHA GÖKÇEN İÇİN TEKLİF VERECEK

Bugün Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre;  Tiflis’te yeni termal binasının açılışında Sabiha Gökçen hisseleri için teklif vermeye hazırlandıklarını dile getirdi. İstanbul’dan ayrılmamak adına TAV Holding’in bir fedakarlığa gitmeyeceğini dile getiren Şener, uygun gördükleri rakamın üzerine çıkmayacaklarını vurguladı. Şener, daha önce yaptığı açıklamada yeni İstanbul Havalimanı ihalesinde gelinen rakamın kendi hesaplarından çok yukarıda olduğu için çekildiklerini ifade etmişti.

TAV Holding CEO'su Sani ŞenerTAV Holding CEO’su Sani Şener

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA KAYIP YÜZDE 50

Şener, Atatürk Havalimanı sonrası için hedeflerini şöyle açıkladı:

“İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kaybedeceğimiz yolcuyu kazanmak önceliğimiz. Söz konusu kayıp EBITDA’mızın yüzde 50’si ve bunu karşılayacak potansiyelimiz var. 4-5 havalimanı projesi ve organik büyümeyle bunu yapabiliriz. Ayrıca 2011’den bu yana alt şirketlerimiz TAV’ın işletmediği havalimanlarına yayılmaya başladı ve bu devam edecek.”

Bunları da sevebilirsiniz