Tarihi Yarımada ile İlgili Flaş Karar

İstanbul’un ilk yerleşim yeri olan Tarihi Yarımada ile ilgili flaş karar alındı. İlk olarak Fatih’te yapılan tescilsiz projelerle ilgili tüm projelerin belediye kontrolüne verilmesinden sonra, şimdi de Beyoğlu’nda aynı karar verildi. İBB Meclisi verdiği bu karar sonrası Koruma Kurulu’nu etkisiz hale getirdi.

Hürriyet Gazetesi’nden Fatma Aksu’nun haberine göre; İBB Meclisi Beyoğlu’nda binlerce yapıyı ilgilendiren bir düzenlemeye imza attı. Fatih’ten sonra, Beyoğlu’nda da tescilsiz yapılarla ilgili tüm projeler ilçe belediyesi tarafından onaylanacak. Yeni düzenlemeyle, Tarihi Yarımada tescilli kültür varlığının bulunduğu parseller dışında kalan alanlara Koruma Kurulu bakmayacak.

İstiklal Caddesi, Cihangir, Galata, Karaköy, Kabataş, Dolmabahçe gibi tescilli yapılara komşu binalara ilişkin uygulanan Koruma Kurulu kararı yerine her türlü inşai ve fiziki müdahalelere artık ilçe belediyesi karar verecek.

“Planlama bütününde yer alan parsellerde, eğer yanlarında önünde ve arkasında tescilli bir kültür varlığına komşuluk durumu yoksa ve planda sosyal donatı alanları dışında kalan alanlarda kalıyor ise, bu plan notlarına uyularak hazırlanan projelerin Belediyesince onayı ile uygulama yapılacaktır. Parsellerde, yol geçse dahi, bu parsele cephe veren parsellerde, eğer yanlarında, önünde ve arkasında tescilli yapılmış bir kültür varlığına komşuluk durumu bulunuyor ise, ilgili koruma kurulu uygun kararı alınması zorunludur.”

Böylece, tescilsiz yapılarla ilgili plan değişikliklerine Kurul yerine, belediyelerin bünyesinde oluşturulan Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) bakacak. İmar ve Bayındırlık Komisyon’u, “Uygulamayı kolaylaştırıcı nitelik taşıdığından uygundur” yönünde bildirdiği görüş sonrası karar oy çokluğu ile kabul edildi. Karar, Tarihi Yarımada‘da 50 bin binayı ilgilendiriyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın