Tarihi Mısır Çarşısı Eski Güzelliğine Kavuştu!

İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından birisi olan Tarihi Mısır Çarşısı’nın restorasyon çalışmaları sona eriyor. Yaklaşık 12 milyon TL’ye mal olan restorasyon çalışmasıyla yanlış müdahaleler düzeltildi ve sağlamlaştırılma yapıldı.

İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi konumunda olan Tarihi Mısır Çarşı’sının 2013 yılında başlayan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Hayatı sekteye uğratmayacak şekilde bir bölümü gece gerçekleştirilen çalışmalarda değişik malzemelerden yapılan pencere doğramaları ahşaba dönüştürülürken, dükkanların vitrin düzenleri yenilendi.

İlk olarak 1664 yılında açılan ve “Valide Çarşısı” adıyla anılan tarihi çarşı, ağırlıklı olarak Mısır’dan gelen ürünlerin satışıyla birlikte 18. yüzyıl ortalarına doğru Mısır Çarşısı adını aldı. Çarşı, 1943 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçse de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından verilen onayın ardından tekrar restorasyona alındı.

Tarihi Mısır Çarşısı
Tarihi Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı’nda cephe temizliği, horasan sıva gibi işlemler yapıldı. Çarşıya özel demir kapılar onarıldı ve sokakta iyileştirilme çalışmaları yapıldı. Restorasyon işleminin çarşı çevresindeki esnafı etkilememesi için süreç zamana yayılarak tamamlandı. Zemin üzerinde yapılan işlemler bittikten sonra açılış gerçekleştirilecek.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem; “Mısır Çarşısı’nın kubbeleri betonla kaplıydı. Betonların hepsini bertaraf ettik ve orijinaline uygun kubbeleri yaptık, örtüsünü üzerine de kurşun örtüsünü yaptık. Çarşı içerisindeki tavan geçirdiği yangın nedeniyle simsiyahtı. İçerideki süslemeleri ve ana kapı üzerindeki yazıyı ortaya çıkardık, tezyinat yaptık. Böylece içeriye aydınlanma da geldi. Burada aslına uygun ve koruma ilkeleri çerçevesinde güzel ve örnek bir çalışma yapıldı.”

DUA BALKONUNDA DUALAR OKUNACAK

Mısır Çarşısı ve çevresinde yer alan görüntü kirliliği nedeniyle geri planda kalan dua balkonu da yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıktı. İki caddenin köşesinde bulunan dua balkonu öne çıkartılarak tarihi, otantik ve aslına uygun bir şekilde yapıldı. Dua Balkonunun yeniden işlevsel hale getirilmesiyle artık her sabah Yeni Cami’deki görevlilerden birisi gelerek dua balkonundan duasını yapacak ve esnaf işine başlayacak. Böylece yıllardır yok olan gelenek tekrar hayata geçirilmiş olacak.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Tarihi Mısır Çarşısı Eski Güzelliğine Kavuştu!” için bir yorum

Bir cevap yazın