Taksim AKM Yıkım İçin Onay Bekliyor

İstanbul Taksim’de bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için yıkım çalışmalarına başlanıyor. İmar planları onaylanması ve çevredeki parsellerin devir işlemlerinin tamamlanmasıyla yeni opera binasının yapımı için yıkım kurulundan onay bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ihtişamlı bir opera binasının yapılacağını duyurduğu Taksim AKM’nin arsası eski plana göre 7 kat daha büyük olacak.

LİBYA KONSOLOSLUĞU ve DURAKLAR AKM’YE EKLENECEK


Hazırlanan yeni planın detaylarına bakıldığında şuan 5 bin 794 metrekarelik bir alanda parselizasyonu gerçekleşen Taksim AKM yeni projeyle 35 bin 206 metrekareye çıkartılacak. Libya Konsolosluğu, Gezi Pastanesi’nin bahçesi, dolmuş durakları ve katlı otoparkın da dahil edilmesiyle büyük bir alana inşa edilmesi planlanan proje için yıkım kararının verilmesi gerekiyor. AKM binası ‘Kentsel Sit Alanı’ statüsünde bulunduğu için koruma kurulunun tescil kararını kaldırmadan çalışmalara başlanması mümkün değil. Plan değişikliğiyle AKM’nin tescilinin de kaldırılacağı belirtiliyor.

<h2 style="font-size:20" Atatürk Kültür Merkezi'nin imar planı ve parselizasyonu ile ilgili görsel</h2>
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yeni Planı

KÜLTÜREL TESİS ALANI


AKM için yeni hazırlanan imar planına göre tüm parseller Kültürel Tesis Alanı olarak belirlendi. 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı’nda AKM ve çevresi ‘Özel Proje Alanı’ ilan edildi. Altına otopark ve metro çıkışı yapılabilecek. Önce Maliye Hazinesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait parseller birleştirildi. İBB’ye ait 750 ada 72, 82, 84 ve 105 sayılı parseller ile Hazine’ye ait 750 ada 30, 33, 51, 52, 53, 54, 55, 83, 93, 104 ve 106 parsel numaralı arsaların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devri gerçekleşti. Parsellerin birleştirilmesinden sonra da plan değişikliği için çalışmalar başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarabya’da katıldığı iftar programında yıllardır atıl durumda olan AKM binası için önemli açıklamalar yapmıştı.

AKM PLANINDA YER ALAN NOTLAR


AKM’nin içinde opera, tiyatro, sinema, konser, sergi, konferans, kongre salonları ile kütüphane, müze, sanat galerisi gibi tesisler ile bunlara hizmet edecek kafe, restoran gibi ticari üniteler yer alabilecek.

Konsolosluk arazisinde de aynı imar planı hükümleri geçerli olacak.

AKM çevresindeki yapılaşma koşulları Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nca belirlenecek.

AKM projesini de kurul onaylayacak

Kurul izni olmadan kazı yapılmayacak.

AKM arazisi içine Yeraltı ve yerüstünde otopark ile yeraltı toplu taşıma istasyonunun çıkış platformu yapılabilecek.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz