TAKBİS 3D Kent Modelleri ve Kadastro Projesi

Tapu Kadastro Bilgi Sistemi TAKBİS devrim niteliğinde bir yeniliğe imza atıyor. E-devlet üzerinden TAKBİS girişi yapan vatandaşların taşınmazlarıyla ilgili 3 boyutlu görüntülere ulaşabileceğini Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı açıkladı.

Genel müdürlük koltuğuna yeniden oturan Mehmet Zeki Adlı kurum hedeflerini ve çalışmaları hakkında bilgiler paylaştı. Bir yıl içerisinde 20-25 milyon vatandaşın tapuda işlem yaptığına dikkat çeken Adlı, vatandaşları memnun etmenin devlete karşı saygı ve güvenin artmasına vesile olacağını söyledi.

‘ÜÇ BOYUTLU AKILLI VERİLER SUNACAĞIZ’

Mevcut sistemde çizgisel ve 2 boyutlu olarak görünen haritaların artık yeterli olmadığının altını çizen Adlı, “Hazırladığımız projeyle bunu üç boyutlu, akıllı verilere dönüştürüp, gerekirse kendi dairesinin içerisine kadar girip, oradaki brüt alanı görebilecek şekilde vatandaşın hizmetine sunmak istiyoruz.  40-50 katlı binalar var. Binaların içerisinde yüzlerce bağımsız bölüm var ama bunlarla ilgili bilgiyi vatandaş sağlıklı bir şekilde göremiyor.” dedi.

Mülkiyetin yerini hesaplarken 5 santimetrenin dahi oldukça önemli olduğunu belirten Mehmet Zeki Adlı, mülkiyetin en ince detayına kadar görülebilecek bir data olduğunu vurguladı.

“Şimdi diyelim ki ev alıyorsunuz, emlakçılar ya da birileri size ‘Bu ev senindir.’ diye gösteriyor ama o evin parsel ve ada numarasını değiştirip, başka bir ev satması da mümkün olabiliyor. Projeyle vatandaş o evi gördükten sonra tapuda da bu detay bilgileri görecek ve zeminle tapudaki bilgileri eşleştirme şansı olacak.”

PİLOT UYGULAMA ANKARA’DA YAPILACAK

“Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi”nin uygulama aşamalarına ilişkin bilgi veren Adlı, “Ankara’nın bir ilçesini pilot olarak alacağız. Bunu yapacağız, göreceğiz ve sonuçlarına göre yaygınlaştıracağız.” şeklinde konuştu.

Genel Müdürlüğe ait uçaklarla ve özel kameralarla çekimlerin yapılacağına dikkati çeken Adlı, “En az 5 santimetre hassasiyetinde datalar üzerinde çalışıyoruz. Google’ın çekimleri 5-6 metre. Burada vatandaş çok yakından, çok net ve çok detayı görebilecek.” değerlendirmesini yaptı.

Adlı, bunun yanı sıra tapu ve kadastro verilerini yüzde yüz doğru bir şekilde vermeyi, mekansal ve personele yönelik problemleri çözmeyi, Harita Genel Komutanlığı ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışmayı daha aktif hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

MODELLEMA ÇALIŞMASI 4 YIL SÜRECEK

Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce uçakla havadan binaların “eğik resim çekme kamerası” ile görüntüsü alınacak. Söz konusu kamera sayesinde daha önce havadan yapılan çekimlerde sadece çatısı görülen binaların 4 cephesi de görüntülenebilecek.

Böylece üç boyutlu kent modeli oluşturulurken, ayrıca mimari projedeki ve tapudaki daire numaraları da birbirine entegre edilecek. Üç boyutlu kent modelleri çalışması bitince vatandaşlar, TAKBİS üzerinden sadece arsasını, tarlasını değil, konutun mimari projesi ile içindeki bağımsız bölüm ile odalar ve her odanın metrekaresine kadar detaylarını görebilecek.

Türkiye genelinde model oluşturulması çalışmasının yaklaşık 4 yıl sürmesi öngörülüyor. Sayısal verileri olmayan eski binalar için de belediyelerle protokoller yapılıp, mimari projelerin sayısal hale getirilmesi de planlanıyor. Proje aynı zamanda başta emlak sektörü olmak üzere gayrimenkul değerleme, belediyeler, gibi birçok sektörün hizmetlerine de veri oluşturacak.

HABERİN TAMAMINA ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ