İnsanlara Havuzsuz Konut Projesi Satmak İmkansız Mı?

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Leyla İlhan, bugünkü köşesine Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’ı konuk etti. Tecrübeli gazeteci yazısında yükselen arsa fiyatları ve lüks konut yapımının konuta erişim sorunları yarattığına değindi. Arsa maliyetlerini düşüremeyen inşaat firmalarının zaman içerisinde sosyal donatı alanlarını gündemlerine aldığına değiniliyor.

Sosyal tesis ve donatı alanlarının projelerin pazarlanmasında önemli bir etken olduğunu söyleyen Leyla İlhan, bazı projelerde 3-4 bin metrekarelik sosyal tesis alanı bulunduğunu hatırlatıyor. 100 milyon TL’lik bir projede 5-6 milyon lira değerinde sosyal tesis maliyeti çıkartan usta gazeteci Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı’na da %10’luk kar marjının olduğu sektörde hayata geçirilen sosyal donatı alanlar hakkında görüşlerini soruyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, maliyeti bu denli yüksek olan sosyal tesislerin projeyi alanlar üzerinde de büyük bir yük oluşturduğuna değiniyor. Söz konusu sosyal alanların kullanım oranlarının da bir hayli düşük olduğunu belirten Elmas zaman içerisinde mimaride sadeliğin aranması gerektiğinin altını çiziyor. Elmas’a göre hemen her şeyi sunan projeler bir tatil köyü havasında. Ancak Leyla İlhan’ın ‘Projelerinize havuz koymayı bırakabilir misiniz?’ sorusuna başarılı iş adamı, ‘Maliyetine rağmen insanlara havuzsuz proje satmak neredeyse imkansız’ cevabını veriyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: “Her şeyi bir projeye koyup cümbüş yaratmak yerine sadelikle inşaat maliyetleri kontrol altında tutulabilir.”

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın