Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Sinan Erdem Spor Salonu İçin Yeni Karar

Türkiye’nin ilk modern ruh sağlığı ve sinir hastalıkları kurumu olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Türkiye’nin en büyük Spor Salonu olan Sinan Erdem Spor Salonu için imar plan değişikliği yapıldı. Yeni imar planına göre 90 yıldır hizmet veren hastane yenilenip ek binalar yapılacak. Hastanenin yakınında bulunan Sinan Erdem Spor Salonu’na ise trafik rötuşu yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan değişikliğe göre; 1 milyon metrekarelik alana kurulan ve içerisinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yanı sıra çam ağaçlarıyla dolu olan ağaçlık arazi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu bulunuyor.

İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR

1927 yılında faaliyete geçen Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin zaman içerisinde gelişen teknolojinin gerisinde kaldığına değinilen plan raporunda hizmet binalarının yetersiz kalmasıyla ek alan ihtiyacının doğduğu vurgulandı. Yine imar planı raporuna göre, mevcut binaların eskimesi nedeniyle söz konusu yapıların iyileştirilmesi bir zaruriyet haline gelmiştir ifadeleri kullanıldı.

SİNAN ERDEM’E TRAFİK RÖTUŞU

Öte yandan hastane yakınında bulunan Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise üçüncü büyük spor salonu olma özelliği taşıyan Sinan Erdem Spor Salonu’nun yer aldığı parselin İstanbul’un önemli ulaşım akslarının üzerinde bulunduğu belirtildi. Tesiste düzenlenen bir organizasyon esnasında ulaşımda aşırı yoğunluk yaşandığı ve kent içi trafiğin olumsuz etkilendiğine değinildi. Artan trafik yükünü azaltmak için tesisin batı cephesinde bulunan Ataköy Bulvarına paralel 10 metrelik taşıt yolu geçişi önerildi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın