Silivri Metrobüs Hattına Kavuşuyor

Hayata geçirildiği günden itibaren toplu taşıma araçları içinde en popüleri konumuna gelen metrobüs Silivri’ye kadar uzatılıyor. Gayrimenkul fiyatlarını dahi doğrudan etkileyen bir ulaşım aracı olan metrobüs Silivri ilçesine kadar bağlandığında yaşanacak artış daha şimdiden merak konusu oldu.

SİLİVRİ İLÇESİ ORTALAMA METREKARE FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tapusor ekranında yapılan sorgulamalar neticesinde Silivri ilçesinde ortalama metrekare fiyatları 2.262 TL olarak dikkat çekmektedir. Ancak bu fiyatların yapılacak yatırımlar sonrası nasıl bir değişim yaşayacağı yakından takip edilecektir. Öyle ki, Silivri metrobüs hattının uzatılması haberlerinden sonra dahi olumlu bir ivme kazanacaktır.

BEYLİKDÜZÜ SİLİVRİ METROBÜS HATTI OLUŞACAK

Silivri ilçesine metrobüs hattının uzatılacağı yönünde haberi İETT Genel Müdürü Arif Emecen verdi. İBB Kasım ayı meclis toplantısında “2018 Yılı Bütçe ve Performansı” konuşuldu. İETT Genel Müdürü’nün açıklamalar yaptığı toplantıda Emecen, ilk hedeflerinin metrobüsle yolculuk eden vatandaşların konforunu arttırmak olduğunu söyledi. Ajanslardan geçen habere göre Emecen meclis üyelerine “Metrobüs Silivri ilçesine kadar uzatılarak İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birisine daha kavuşacak” dedi.

Metrobüs Hattı Haritası 2017
Metrobüs Hattı Haritası 2017

İETT Genel Müdürü Arif Emecan: “İstanbul’da kıtalararası yolculuğu hızlandıran metrobüste ise 590 aracımızla hizmet veriyoruz. Yolculuklardaki konforu arttırmak ilk hedefimiz. 52 kilometre ve 45 istasyonumuzla birlikte iyileştirme projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Planlanan Beylikdüzü-Silivri güzergahı ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birine daha kavuşacaktır.”

 

METROBÜS AKTARMASI YAPILACAK DURAKLAR

İstanbul trafiğinin büyük yükünü çeken metrobüsler aynı zamanda metro ve tramvaylarla da entegre çalışarak görevini fazlasıyla ifa etmektedir.

Avrupa Yakası’nda metrobüse metro aktarma yapılabilecek duraklar: Mecidiyeköy, Merter, Ataköy – Şirinevler, Cevizlibağ
Avrupa Yakası tramvay aktarma yapılabilecek duraklar: Zeytinburnu, Topkapı, Cevizlibağ
Avrupa Yakası vapur aktarma yapılabilecek duraklar: Ayvansaray
Avrupa Yakası füniküler aktarma yapılabilecek duraklar: Yok.
Avrupa Yakası teleferik aktarma yapılabilecek duraklar: Ayvansaray

İETT 2018 YILI BÜTÇESİ ONAYLANDI

Arif Emecen, İstanbul’da hizmet veren tüm otobüs hatlarını ana-besleme hat modeli olarak yeniden düzenlediklerini dile söyledi. Emecen, “Her mahalleden merkeze olan hat yapısını her mahalleden en yakın metro veya metrobüs istasyonuna entegre olacak şekilde düzenleyerek hatlardaki sefer sıklığının artması sağlanıp seyahat süresi kısaltılmaktadır. Böylelikle daha kısa sürede daha konforlu bir ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Mevcutta 725 olan hat sayısı ana-besleme hat modeline göre yeniden planlandığında toplam hat sayısı 429’a düşerek ortalama hat uzunluğunun da 18 kilometreden 13 kilometreye düşürülmesi ile sefer sıklığının yüzde 50 arttırılması hedefleniyor. Metro istasyonları ile entegre olan besleme hatlar sayesinde metrekareye 4 kişi olacak şekilde sefer sıklığı planlamaları yapılarak konfor oranının yüzde 25 oranında arttırılması hedefleniyor.” şeklinde konuştu. Entegre planlamanın ilk uygulamasını Maltepe’de yaptıklarını ifade eden Emecen, Zümrütevler bölgesinde çalışan hatların uzun seferlerini azalttıklarını ve tüm mahalleyi kapsayacak 5 hat açıldığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 2 milyar 140 milyon liralık İETT’nin 2018 Yılı Bütçesi 143 evet, 69 ret oyuyla oy çokluğuyla onaylandı.

Bunları da sevebilirsiniz