Danıştay: ‘Sel Felaketinde İBB, İSKİ ve OSB Yönetimi Sorumlu’

İstanbul’da yaklaşık 8 yıl önce gerçekleşen sel nedeniyle iş yeri nedeniyle açılan davada mahkeme emsal bir karara imza attı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen karar göre meydana gelen olay nedeniyle oluşan zararın sadece doğal afet nedeniyle yaşanmadığı, İSKİ ve İBB ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin de sorumlular arasında yer aldığı belirtildi. Buna göre zararın yarısını davalı idareler karşılayacak.

9 Eylül 2009 günü İkitelli’de yaşanan sel felaketinde 13 kişi yaşamını yitirmişti. Hürriyet Gazetesi’nden Dinçer Gökçe’nin haberine göre; o gün TIR garajı karşısında bulunan Tuna Tekstil Batik Baskı Şirketi de bu felaket esnasında büyük zarar gördü ve sel nedeniyle duvarı çöken atölyede makine ve ürünler kullanılamaz hale geldi. 40 gündür kapalı kalan iş yeri için bilirkişi incelemesi yapıldı ve toplam zararın 998 bin TL olduğu belirlendi.

Kimse sorumluluğu üstlenmedi

Uğradığı zararın karşılanması için yetkili mercilere başvuruda bulunan şirket sahibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ, İstanbul Valiliği İl Afet Müdürlüğü, Küçükçekmece Belediyesi ve Başakşehir Belediyesi’nden olumsuz cevap aldı. Başvurulan kurumlar, zararın kaynağının doğal afet olduğunu ve sorumluluğun kendilerinde olmadığını belirtti.

Kurumların mevcut zararı karşılamaya yanaşmaması üzerine İdare Mahkemesi’ne dava açan şirket dava dilekçesinde ismi anılan kurumları sorumlu gösterdi. İlk olarak 2 yıl süren yargılamada şirketin talebi reddedildi.

Kararda; “İBB, İlçe Belediyeleri ve İSKİ, yüzlerce araç ve personelle duruma müdahale etmeye çalıştı. Meydana gelen olay bir doğal afet olayı… Zarar, idarenin yürüttüğü kamu hizmeti sonrası oluşmadı. Olay öngörülemediği gibi önlenemez ağırlıkta olduğu için mücbir sebep olarak kabul edilmeli” denildi.

Hizmetten kaynaklı sorumluluk var

Ancak idare mahkemesinin bu kararını Danıştay 8. Daire tarafından Mart 2014’de bozuldu. Danıştay bozma kararını şöyle açıkladı:

“Davacının olay nedeni ile uğradığı zararın tamamına katlanmasını beklemek doğru değil. Davalı idarenin verdiği hizmetten kaynaklı sorumluluğu yok sayılamaz. Meydana gelen zarar sadece doğal afete bağlanamaz. Oluşan zarardan, dere yatağında yerleşime izin veren İSKİ ve davalı belediyelerin ortak sorumluluğu var” denildi.

Mahkeme: Zararın yarısını karşılayın

Mahkeme raporu esas alarak, tarafların zarardan tarafların sorumluluklarını belirledi. Buna göre, yüzde 40 sorumluluk yağış miktarına, yüzde 10 sorumluluk şirkete, yüzde 30 sorumluluk İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ne, kalan yüzde 20 sorumluluk ise eşit oranlı olarak İBB ve İSKİ’ye bırakıldı. Karara göre, İBB ve İSKİ 199 bin 607 TL’yi, faizi ile şirkete ödeyecek. Mahkeme kararında, oluşan zararın sadece doğal afetten kaynaklanmadığı, birden çok faktörün bir araya geldiği kaydedildi.

Bir cevap yazın