Şehir Merkezindeki Sanayi Alanları Kentsel Riski Tetiklemeye Devam Ediyor

Son günlerin bir numaralı tartışma konusu olan şehir merkezindeki sanayi alanlarının şehir dışına taşınması gündemdeki sıcaklığını koruyor. Sanayi sitelerinin şehir merkezinde bulunması kentsel risk açısından da önemli bir yer tutuyor..

Sanayi tesislerinde yaşanan yangın ve sızıntı gibi olaylar kent için büyük riskler oluşturmaya devam ediyor. Yaşanması muhtemel kayıplar, doğrudan ya da dolaylı olarak önce doğal hayatı ardından da insan sağlığını etkileyerek, ekonomik anlamda da kayıplara neden olabilmektedir. Zarar görebilirlik kapsamında özel alanlar, tarım alanları ve su kaynaklarının yerleşimler ve yapılaşmış çevre ile ilişkilerinin tanımlanması gerekmektedir.

Konunun son örneğini Başakşehir’de çıkan yangın gözler önüne serdi. İstanbul’daki bir sabun fabrikasında çıkan büyük yangın tartışmaları yeniden gündeme getirdir. Ağır enerji gücü ile faaliyete geçen fabrikalarda yaşanan olumsuzluklar sanayi sitelerinin şehir merkezinde yer alması durumunda tüm kenti etkileyecek büyüklükte olabilir.

BAKAN TAŞINACAĞINI SÖYLEDİ

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamada bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, şehir merkezinde bulunan sanayi alanları ve fabrikaların artık şehir dışına taşınması gerektiğini söyledi. Bakan Özlü, konuyla ilgili gerekli tüm yardımları sanayiciden esirgemeyeceklerinin de altını çizdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Şehir Merkezindeki Sanayi Alanları Kentsel Riski Tetiklemeye Devam Ediyor” için bir yorum

Bir cevap yazın