Şehir Merkezindeki Askeri Alanların Akıbeti Belli Oluyor

Şehir merkezlerinde bulunan askeri alanların taşınması konusu sıcaklığını koruyor. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası gündeme gelen konu yavaş yavaş netleşmeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de toplam 326 bin 200 hektar askeri alan varken bunların 11 bin hektarlık bölümü ise İstanbul’da bulunuyor. Esenler’de bulunan askeri alanların akibeti ise belli oluyor.

YENİ YERLERE 1.ORDU KARAR VERECEK

İstanbul’daki askeri alanların en büyüklerini barındıran Esenler’de Baştabya, Topkule ve Metris kışlalarının yıkım işlemi sürüyor.İlçe sınırları içerisinde bulunan askeri alanlar 15 Temmuz sonrası yapılan protokolle Esenler Belediyesi’ne devredildi ve protokoller imzalandı. Yıkılan binaların yerine yenilerinin nereye yapılacağı konusundaki kararı 1.Ordu Komutanlığı belirleyecek. İlçede yer alan askeri alanların yüzde 50’si imara açılırken Metris Kışlası ise 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak hizmet verecek.

40-50 BİN KONUT NAKLEDİLECEK

Esenler’de yer alan askeri alanların yarısı imara açılırken, imara açılan yerlerin en fazla yüzde 40’ında yapılaşma sağlanacak. Yapı ömrünü tamamlayan ve imar kısıtlığı sebebiyle yenilenemeyen 40-50 bin konut da bölgeye nakledilecek. Bu binaların yerlerine ise konut yapılmayacak. Boşaltılan yerler, donatı alanları haline getirilecek. Proje hayata geçtiğinde Esenler’deki sosyal ve kültürel tesis alanları 5 kat, eğitim tesisi alanları 10 kat, sağlık tesisi alanları ise 35 kat artacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Şehir Merkezindeki Askeri Alanların Akıbeti Belli Oluyor” için bir yorum

Bir cevap yazın