Sefaköy Havaray Projesinin Yerine Gelecek Yatırım Belli Oldu

Güzergah üzerinde yapılan diğer projelerle çakıştığı için ihalesi iptal edilen ve yeniden ihaleye çıkacağı söylenen, Sefaköy-Başakşehir Havaray Projesi iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, havarayın yerine metro ve hafif raylı sistemin hayata geçirileceğini söyledi.

Vatandaş Havaray istemedi

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, havaray insanlara çok cazip gelse de projelendirip ihalesi yapıldıktan sonra özellikle Sefaköy bölgesindeki esnaf ve vatandaşın çok ciddi rahatsızlığı olduğunu söyledi. Başkan Uysal, “Havaray, dar bir alandan geçmek zorunda kalacağı için kamulaştırma olacağı, binaların önünden geçeceği için görüntü kirliliğine yol açabileceği şeklinde şikayetler aldık. İlçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlarımızın bu rahatsızlıklarını dikkate alarak, her ne kadar maliyet biraz artmış olsa bile artık havarayı iptal ediyoruz. Onun yerine metro ve hafif raylı sistemi hayata geçiriyoruz. O projeyi revize edip kısa zamanda buranın yeniden ihaleye çıkmasını sağlayacağız.

Havaray yerine tramvay olacak, Beşyol’da yer altına girecek

Yeni projenin özellikle Beşyol bölgesinde metroya dönüşmesi gerektiğini belirten Uysal,  “Orada hem Büyükşehir adına ciddi bir kamulaştırma yükü hem de vatandaşımız adına onları rahatsız edici bir yapı vardı. Gerekirse daha sonraki yerlerde işi hızlı ve çabuk bitirme adına bazı yerlerde yol üstünde, bazı yerlerde ise yol altında yapılacak. Bunun örnekleri var. Daha önce Aksaray-Esenler ve Vezneciler-Sultançiftliği’nde olduğu gibi. İnşallah yeni bir planlama ile bunu yapacağız.” açıklamasında bulundu.

İptal edilen ‘Havaray’ın istasyonları şöyleydi: Sefaköy, Armoni Park, Borusan, Sanayi, Gümrük Yolu, Halkalı Merkez, Toki-1,Toki-2, Arena Park (Atakent), Masko, Ziya Gökalp, Atatürk Oto Sanayi 1, Atatürk Oto Sanayi 2, Başakkonutları, Onurkent,Oyakkent, Fatih Terim Stadyumu.

Bunları da sevebilirsiniz