Saraçoğlu Mahallesi Kentsel Dönüşüm Geçirecek

Ankara Saraçoğlu Mahallesi kentsel dönüşüme uğrayacak! Emlak Konut, Ankara’nın merkez semti Kızılay’ın kalbinde yer alan Saraçoğlu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesine başlıyor. Emlak Konut’un geliştireceği kentsel dönüşüm projesi ile Saraçoğlu Mahallesi’nde 1940’larda kurulan mahalle, özgün dokusu korunarak yeniden inşa edilecek.

Saraçoğlu Mahallesi dönüşüme uğrayacak

Emlak Konut, Kızılay Saraçoğlu Mahallesi’nde kentsel dönüşüme gidiyor. Emlak Konut, 1940’lı yıllarda Emlak Bankası tarafından kuma çalışanları için hayata geçirilen ve Cumhuriyet’in ilk toplu konutlarının yapıldığı Saraçoğlu Mahallesi’ni eski görkemine kavuşturacak. Proje 121 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor.

Kültürel miras korunacak

Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili açıklamada bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak geliştirdiğimiz projelerimizde öncelikli misyonlarımızdan biri kültürel mirasımızın devamlılığını sağlamak. Cumhuriyetimizin ilk dönemleri olan 1940’lı yıllarda kamu çalışanlarına ev sahipliği yapmak için tasarlanan ve milli mimarlık anlayışının örneklerinden olan Saraçoğlu mahallesini geçmişine uygun olarak yeniden dizayn edeceğiz. Projeyi Türk Evi temasının yansımalarını göreceğimiz şekilde sürdürüyoruz. Süreci çok yakından titizlikle takip eden Sayın Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın da açıklamalarında belirttiği gibi bütün yapılar korunarak bugünden daha yeşil ve tüm Ankara halkının daha aktif bir halde kullanacağı bir mahalle olarak yapılmasını planlıyoruz.” dedi.

Türk mimarisine uygun konutlar

Saraçoğlu mahallesinde dönüşüm vaktinin geldiğini dile getiren Kurum, “Saraçoğlu mahallesinde; geçmişin izlerini, mevcut yapıları ve bölgedeki ağaçları koruyarak ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik çerçevesinde dizayn edeceğiz. Başkente yakışır, kentin tarihini yaşatan, dinamizmine ayak uyduran ve halkın ihtiyaçlarına yönelik bir yer yapacağız. Geleneksel Türk evlerinin örneklerinden olan proje alanındaki yapılar ve ağaçlar tescilli durumda olduğundan, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınacak onaylar doğrultusunda özgün Türk mimarisi ve örnek bir şehircilik yaklaşımıyla uygun olarak yapacağız.” şeklinde konuştu.

İnsan odaklı cazibe merkezi

Saraçoğlu mahallesinin, yapılacak çalışmalar ile doğayla birlikte yaşama imkanı sunan, insan odaklı ve bölge esnafıyla bütünleşen bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi planlanıyor. Proje alanı Kızılay’da yer aldığı için oldukça kuvvetli bir toplu taşıma ağına yakın bir noktada yer alıyor. Güçlü metro bağlantıları ve otobüs hatları ile beraber çevresindeki geniş karayolu bağlantıları sayesinde alana erişim de kolaylıkla sağlanabiliyor.

 

Bunları da sevebilirsiniz