Şehir Merkezindeki Sanayi Siteleri Taşınacak

Şehir merkezinde bulunan sanayi sitelerinin taşınması için çalışmaların sürdüğünü açıklayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayicilere yüzde 3 faizli kredi desteği verilebileceğini söyledi. Özlü, pek çok sanayiciden ‘Bizi taşıyın’ talepleri aldığını belirterek boşalan yerlere lüks konut ve AVM yapılabileceğini kaydetti.

Üretim Reform Paketi kapsamında sanayicilerin zarar görmeyecekleri bir sistem ile şehir merkezlerinden şehir dışına taşımanın üzerine çalıştıklarını belirten Bakan Özlü, “Belediyeler, il özel idareleri ve bakanlık, mülk sahipleriyle anlaşacak. Onlara tertemiz, modern sanayi çarşıları kuracağız. Adamın bir dükkânı varken iki tane olacak. Pek çok ilde 1970’lerde yapılmış sanayi siteleri çok küçük, 50 metrekarelik yerler artık yetmiyor” dedi. Özlü sözlerini; “Şehrin durumuna göre imar imkânı vereceğiz. Oralara lüks konutlar yapılabilecek, AVM’ler yapılabilecek. Mülkiyet sahipleri bu işten zarar etmeden kâr edecekler” diye sürdürdü.

SANAYİCİLER İSTEKLİ

Uygulama ilk olarak istekli olunan bölgelerden başlanacak. Türkiye’yi tarayarak istekleri değerlendirdiklerinin altını çizen Bakan Özlü, ilk olarak Tunceli, Malatya ve Hatay’dan talep aldıklarını söyledi. Taşınan sanayilere yüzde 3 faizli kredi imkanı da sunulacağı belirtilirken, taşınma, altyapı ve üst yapı maliyetleri de karşılanacak. Hesaplamalara göre, bin kadar sanayi sitesi için 17 milyarlık bir maliyet oluşması beklenirken mülk değerlerinin kendisini çevirecek durumda olması planlanıyor. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu Üretim Reform Paketi’nin ilk 40 maddesi ele alındığını söyleyen Bakan Özlü, sanayiciye ucuz arsa ve fabrika binası sağlayacaklarını söyledi. Özlü, arazinin devletin olacağını ve isteyene fabrika binası da yapılacağını belirtti.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Şehir Merkezindeki Sanayi Siteleri Taşınacak” için bir yorum

Bir cevap yazın