Sabuncubeli Tünelinde Işık Görüldü

AK Parti’nin seçim kampanyaları sırasında İzmir için 35 proje kapsamında duyurduğu Sabuncubeli Tüneli son durum hakkında sıcak gelişmeler yaşanıyor.

SABUNCUBELİ TÜNELİ AÇILDI MI? SABUNCUBELİ TÜNELİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Yapımı oldukça uzun süren tünelle ilgili vatandaşlardan gelen Sabuncubeli tüneli açıldı mı?, Sabuncubeli Tüneli ne zaman açılacak sorularının sıklığı da artış gösterdi. Hükümet kanadından gelen açıklamalara göre Sabuncubeli Tüneli ile ilgili son durum değerlendirmesi yapıldı. Tünelin Manisa’nın kurtuluşu olan 8 Eylül günü ile İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül gününe bağlayan gece ilk ışık görüleceği belirtildi. Ayrıca Sabuncubeli Tüneli’nin %90’lık kısmının tamamlandığı ve 2017 yılı sonuna kadar hizmete açılması beklendiği dile getirildi.

Sabuncubeli Tüneli İzmir ile Manisa arasındaki yolu 15 dakikaya düşürecek.
Sabuncubeli Tüneli İzmir ile Manisa arasındaki yolu 15 dakikaya düşürecek.

SABUNCUBELİ TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Sabuncubeli Tüneli geçiş ücretinin ne kadar olacağı ihaleye dair bir diğer merak edilen konu olarak öne çıkıyor. İlk yapılan fizibilite çalışmalarında tünelin geçiş ücretinin 2.5 USD olması saptanırken son günlerde yaşanan gelişmelerden sonra bu ücretin revize edilmesi de söz konusu

SABUNCUBELİ TÜNELİ KAÇ KM? (SABUNCUBELİ TÜNELİ UZUNLUĞU)

Sabuncubeli Tüneli uzunluğu toplam olarak 6 bin 600 metreyi buluyor. Sabuncubeli Tüneli kaç km olduğuna dair açıklamalar ise çif tünelin 4 bin 70 metre, bağlantı yollarının ise 2 km 530 metre olduğu vurgulanıyor. İzmir ile Manisa arasındaki mesafeyi 15 dakikaya düşürmesi beklenen Sabuncubeli Tüneli, İstanbul-İzmir Otoyolu için de önemli bir yer tutuyor. Yaklaşık olarak 30 bin kişinin 1 gün içerisinde kullandığı İzmir-Manisa yolu sert virajları bulunan tehlike arz eden bir yol olarak öne çıkıyordu. Tünel ile birlikte bu sorunların da ortadan kaldırılması bekleniyor.

SABUNCUBELİ TÜNELİ MALİYETİ NE KADAR?

Yap-İşlet-Devret modeline uygun olarak ihale edilen ve geliştirilen Sabuncubeli Tüneli yaklaşık olarak 150 milyon TL’ye mal olacak. Ağır vasıtalar için ve yağışlı havalarda tüm araçlar için emniyetli bir yolculuk sağlayacak olan tünelin yapım ihalesini kazanan Koçoğlu A.Ş. ve Makimsan A.Ş. ortaklığı, yapım sonrası 11 yıl 11 ay ve 11 gün boyunca tünelin işletmesini üstlenecek.

SABUNCUBELİ TÜNELİ NE ZAMAN BAŞLADI

 

2011 yılında Binali Yıldırım İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını koyduğu sırada vaadedilen tünelin ışık görüldü töreni yapılacak. Törende kurdeleyi o dönem İzmir BB Adayı olup seçimleri kazanamayan Başbakan olarak Binali Yıldırım kesecek. Projenin tamamlanması ile tünel içinde yüzde 1,5 yol eğimi olacak ve bu kesimde yüzde 9’luk yüksek eğim ve 14 viraj ortadan kaldırılacak.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz