Sabiha Gökçen Metro Hattı ile Ulaşım Sorunu Çözülüyor

Sabiha Gökçen metro hattı yapımına başladığı günden beri özellikle İstanbul Anadolu Yakası’nda yaşayan vatandaşların merakla beklediği projelerin başında gelmektedir. Peki, Sabiha Gökçen ulaşım kolaylığı sağlayacak olan Sabiha Gökçen Metro hattı nereden geçecek, ne zaman bitecek, inşaatında son durum nedir? İşte tüm detaylarıyla Sabiha Gökçen metro hattının son durumu…

SABİHA GÖKÇEN METRO HATTI GÜZERGAHI ve DURAKLARI

Sabiha Gökçen ulaşım açısından Havaş ve İETT otobüsleri dışında herhangi bir imkanın olmaması açısından büyük önem taşıyor. Bu sebeple Sabiha Gökçen Metro Hattı Anadolu Yakası’nda bulunan vatandaşlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. 4 istasyondan oluşacak Sabiha Gökçen Metro Hattı yaklaşık 7.4 km uzunluğunda olacak. Hastane İstasyonu ile başlayan yolculuk sırasıyla Şeyhli İstasyonu ve Kurtköy İstasyonu güzergahından geçerek Sabiha Gökçen istasyonuna ulaşacak. Çift hatlı olarak planlanan proje 3 adet delme tünel, 1 adet aç-kapa olmak üzere toplam 4 adet istasyonu bulunan bir raylı toplu taşıma sistemidir.

Sabiha Gökçen Metro Hattı ve diğer metro hatlarının entegrasyonu neticesinde ulaşım süreleri;

Kartal – Sabiha Gökçen Havaalanı  17 dk

Ayrılıkçeşme – Sabiha Gökçen Havaalanı  44 dk

Kadıköy – Sabiha Gökçen Havaalanı  46 dk

Pendik – Sabiha Gökçen Havaalanı  13 dk

Sirkeci – Sabiha Gökçen Havaalanı  59 dk

Yenikapı – Sabiha Gökçen Havaalanı  63 dk

SABİHA GÖKÇEN’E ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ sloganıyla hayata geçirdiği projeler içerisinde önemli bir yer tutan Sabiha Gökçen metro hattı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve DLH Marmaray (İstanbul) Bölge Müdürlüğü tarafından idare edilmektedir. 04.12.2014 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı İnşaat ve Elektromekanik Sistemleri Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri adıyla ihaleye çıkan Sabiha Gökçen metro hattı 169.500.810,80 € ihale bedeline ulaştı. İhaleden 3 ay sonra yani, 16.03.2015 tarihinde işe başlayan yüklenici firma sözleşmede 1080 iş günü içerisinde projenin tamamlanacağı taahhüdünde bulunmuştur.

SABİHA GÖKÇEN METRO HATTI SON DURUM

Çalışmalarını tam gaz devam eden Sabiha Gökçen Metro Hattı son durum ile ilgili proje kapsamındaki; “inşaat işleri, istasyon mimari ve ince işleri, güç temini ve cer gücü, sinyalizasyon, kontrol ve haberleşme, havalandırma ve klima, istasyon yardımcı tesisleri, yürüyen merdiven ve asansörler, demiryolu işleri”  ile bunların yanı sıra; “tüm sistemlerin mevcut Kadıköy-Kartal Metro Hattı sistemlerine entegrasyonu ile test ve işletmeye alma işleri, sistemle ilgili 24 ay süreli işletme ve bakım gözetimi hizmeti verilmesi” dir.

NATM metodu ile tünel kazı işleri devam etmektedir. Tünel Kaplama işleri devam etmektedir.

Fevzi Çakmak İstasyonu; İstasyon kazı çalışmaları devam etmektedir.

Yayalar İstasyonu; İstasyon kazısı bitmiştir. Betonarme işler devam etmektedir.

Kurtköy İstasyonu; İstasyon kazı çalışmaları devam etmektedir.

Sabiha Gökçen İstasyonu; İstasyon kazı çalışmaları devam etmektedir. Betonarme işler devam etmektedir.

 

KAYNAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bunları da sevebilirsiniz

Sabiha Gökçen Metro Hattı ile Ulaşım Sorunu Çözülüyor” için 2 yorum

Yorumlar kapatıldı.