“Yatırımcılar Türkiye’den Vazgeçemez”

Londra merkezli Oxford Economisc’in Kıdemli Ekonomisti Nafez Zouk piyasaların beklentilerine dair yorumlarda bulundu. Kıdemli ekonomist referandumda Türkiye piyasaları adına ‘Evet’ beklentisinin hakim olduğunu belirtti. Aksi bir sonucun çıkmasının sürpriz olmasının altını çizen Zouk, “Piyasalar Türkiye’den vazgeçemez. Buna hazır değiller. Türkiye’deki yatırım ortamına güveniliyor. Bir kez daha ‘Evet, bu hikayeyi satın alalım’ görüşü hakim” dedi.

“DOLAR 3.5 TL’YE GERİLEYEBİLİR”

Referandum sonrası Türk varlıklarına olan ilginin artmasının beklendiğini kaydeden Nafez Zouk, “Kasım-Ocak arası TL’de yaşanan değer kaybı fazla satıştan kaynaklandı. Eğer referandum sonrası politik istikrar yeniden düzelir, ekonomi politikası güçlü sinyaller verirse dolar/TL parametresi 3.5 seviyelerine gerileyebilir” dedi

“Evet’ çıkması durumunda TL yüzde 2-3 değer kazanabilir”

İsviçre’nin uluslararası bankası UBS de referandumdan “evet” çıkması durumunda TL’nin yüzde 2-3 değer kazanabileceğini açıklamıştı. Bluebay Varlık Yönetimi’nin Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, piyasalarda dengelenme ve istikrar beklentisinin hakim olduğunu belirterek, “Eğer referandumdan çıkan sonuç ‘evet’ olursa TL’nin güçlendiğini görebiliriz. Bu durumda TCMB de sert bir şekilde politika faizini azaltma yoluna gidebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın