‘Türk Ekonomisi İyileşme Sürecinde’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışlarının Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 artması sektör temsilcileri memnun etti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan patronlar TUİK verilerini değerlendirdi.

“MAYISTA CİDDİ ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, TUİK’in açıklamış olduğu verilerin sürpriz olmadığını söyledi. Özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesinden sonra konut satışlarının canlandığını dile getiren Özyurt Mayıs ayında ciddi bir artış yaşanması beklediklerini belirtti. Referandum sonrası yabancı yatırımcı akınına uğradıklarını söyleyen Tamer Özyurt, “Ekonomide yaşanan iyi gidişat yabancı yatırımcıyı da yerli yatırımcıyı da harekete geçirdi” dedi.

Yapılan referandum sonrası Türkiye’de siyasi istikrara dair hiçbir sorunun kalmadığı geçen seneden bu yana alınan tedbirlerin işe yaradığına değinen Özyurtlar Yönetim Kurulu Başkanı, gayrimenkul satışlarının daha da yukarıya taşınacağını beklediklerini söyledi.

“TÜRK HALKI GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNE GÜVENİYOR”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ise Türk ekonomisinin eski iyi günlerine tekrar döneceğini öngördüklerini söyledi. İstikarar sayesinde rakamların kalıcı olacağını belirtgen İhsan Çulhalık, gayrimenkul sektörünü Türk ekonomisinin bel kemiği olarak nitelendirdi. Türkiye’deki insanların gayrimenkulü iyi bir yatırım aracı olarak gördüklerinin belirten Çulhalık, “Türk halkı gayrimenkulü seviyor ve bu sektöre güveniyor. Zaman zaman dalgalanmalar olsa da konut satışı her zaman yüksek olur. Türkiye’nin yeni bir istikrar ortamına girmesi sonucunda yükselen konut satışları, önümüzdeki dönemler de çok daha üst seviyelere çıkacaktır.” dedi.

“YABANCI YATIRIMCI BÜYÜK ARTIŞ SAĞLADI”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Dündar ise Türk ekonomisinin iyileşme yolunda olduğunu vurguladı. Dündar da yabancı yatırımcı ve geçen yıllarda alınan tedbirlere dikkat çekerken Mayıs ve Haziran aylarında artışın süreceğini tahmin ettiklerini söyledi. Dündar,”İstikrar ortamını gören yerli ve yabancı yatırımcı, parasını gayrimenkule yatırmayı tercih edecektir.” dedi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın