Ovit Tüneli Bitiyor… İşte Son Durum!

Ovit Tüneli artık sona geldi. Tamamlandığında dünyanın en uzun 4. tüneli konumuna gelecek olan ve Rizelilerin 40 yıllık hayali olan Ovit Tüneli ile merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. İşte Türkiye’nin en uzun karayolu tünellerinden birisi olacak olan Ovit Tüneli son durum hakkında tüm bilgiler…

OVİT TÜNELİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Işık Görüntü” töreninde Ovit tüneli ile ilgili son dakika bilgilere ulaşıldı. Rize ile Erzurum’u birbirine bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda 14 bin 300 metre uzunluğa sahip olacak. Başbakan Yıldırım Ulaştırma Bakanı’nın 2018 yılında biteceğini açıklamasına rağmen buna itiraz ettiğini şu sözlerle belirtti: “Ulaştırma Bakanımız 2018’de bitecek dedi. Olmaz. Ovit Tüneli 2017’de açılacak, ona göre hesabınızı kitabınızı yapın. Artık bu hasret bitsin. Dağlar geçit versin.” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın bizzat güvence vermesiyle de Ovit Tüneli’nin 2017 yılı sonuna kadar açılması bekleniyor.

OVİT TÜNELİ NEREDE, RİZE ERZURUM ARASI KAÇ SAAT? 

Bölge insanının büyük bir beklenti ile gün saydığı Ovit Tüneli özellikle zorlu yol koşulları karşısında büyük bir rahatlama sağlayacak. Böylesi bir beklenti uyandıran proje bölge halkının kafasında da Ovit Tüneli yolu ne kadar kısaltacak? ya da Ovit Tüneli Rize Erzurum arası kaç saat gibi sorularının gezmesine neden olmaktadır. Ovit Tüneli tamamlandıktan sonra Rize – Erzurum arasında ulaşım 4.4 kilometre kısalacak.

RİZE MERKEZ ORTALAMA KONUT METREKARE FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Ovit Dağı Tüneli Haritası
Ovit Dağı Tüneli Haritası

OVİT TÜNELİ MALİYETİ NE KADAR? TÜNELİ KİM YAPIYOR?

Başbakanlık arşivlerine göre 1880 yılında Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmaları içerisinde gösterilen Ovit Tüneli için 1930 yılında tekrar harekete geçildi ancak bir sonuca ulaşılamadı. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tünel projesi , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. Yıl sonuna kadar tamamlanacak olan tünelin toplam maliyeti ise 1.1 Milyar USD değerinde… Projenin üstlenici ise Cengiz İnşaat

OVİT TÜNELİ ÖZELLİKLERİ

Rize ve Rize limanın dışa açılması için bir kapı olarak görülen Ovit Tüneli İkizdere’den İspir’e kadar uzanacak. Giriş kotu 2054, çıkış kotu ise 2260 metre olarak projelendirilen Ovit Tüneli, 12 ay boyunca kesintisiz hizmet verecek. Normal şartlarda yılın 5-6 ayı kapalı olan Rize-Erzurum yoluna benzer sorunların yaşanmaması için en ince detayına kadar düşünülüyor.
Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri en kısa güzergahtan birbirine bağlanacak.

Ovit Tüneli Harita
Ovit Tüneli Harita

OVİT TÜNELİ İÇİN ANİMASYONLU TANITIM

Uzaydan çekilen fotoğraflar ve görsel efektler ile animasyonu hazırlanan Ovit Tüneli planlanan tüm detayları gözler önüne seriyor. Tanıtım filminde dahi tünelin ne denli zor şartlarda hayata geçirildiği kolaylıkla anlaşılıyor.

Bunları da sevebilirsiniz