Okmeydanı Tapu Sorunu Çözülüyor!

Okmeydanı tapu sorunu 50 yıllık sürecin ardından sonuca varıyor. Okmeydanı tapu son durum gelişmeleri bölge halkı tarafından yakından takip ediliyor. Çünkü vatandaşın Okmeydanı ile ilgili merak ettiği soruların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunlardan en çok dikkat çekenlerin başında Okmeydanı tapu fiyatları, Okmeydanı kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak, Okmeydanı kentsel dönüşüm 2018 yılında neler bekliyor soruları geliyor. İşte Okmeydanı’na dair tüm merak edilenler…

Okmeydanı tapu sorunu 50 yılın ardından çözülüyor. 13 Haziran 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 kanun kapsamında riskli alan ilan edilmesiyle Okmeydanı Kentsel Dönüşüm için çalışmalara başlanışmıştı. Emlakkulisi.com internet adresinde yer alan habere göre; riskli alan ilan edilen bölgede yeni inşaat yapılması bekleniyor.

OKMEYDANI TAPU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Okmeydanı’nda riskli alan olarak ilan edilen bölge 123,5 hektar büyüklüğünde olarak yaklaşık 4 milyon 250 bin metrekare inşaat yapılması planlanıyor. 2 milyon 850 bin metrekaresinin iskan edilmesi öngörülen inşaat alanının 1 milyon 750 bin metrekaresi hak sahiplerine dağıtılacak. Geri kalan kısmı ise yatırımcıya ait olacak.

OKMEYDANI KENTSEL DÖNÜŞÜM NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Okmeydanı kentsel dönüşüm ile ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak Emlak Kulisi’nde yer alan bilgilere göre tapu sorunu çözülen Okmeydanı’nda her geçen gün yeni bir işletme açılıyor. Okmeydanı’nda hak sahipleri tapularını almaya devam ediyorlar. Okmeydanı bölgesinde yüzde 74’lük kısımda tapu işlemleri tamamlandı ve kalan kısımda ise evrak ve satın alma talebi bekleyen vatandaşlar yer alıyor.

OKMEYDANI TAPU SON DURUM GELİŞMELERİ NELER?

3 bin 687 tapu yeniden düzenlendi, 751 tapu düzenlemesi sürüyor, 11 bin 279 tapu evrakları tamam, satın alma talebi eksik, 5 bin 119 tapu evraklarıyla, satın alma talepleri eksik. Tapuların dağıtımından sonra Okmeydanı’nında ne olacak? Okmeydanı’nda tüm vatandaşlar hak sahibi olduktan sonra, kendi insiyatifleriyle imar planına uygun olarak bu haklarını kullanabilecekler. Yeni imar planı ile önümüzdeki 5 yıl içerisinde Okmeydanı’nda yepyeni bir Okmeydanı kurulması planlanıyor.

OKMEYDANI TAPU FİYATLARI BELİRLENİYOR

Okmeydanı tapu fiyatlarına ilişkin önemli bilgiyi yine Tapusor ekranı aracılığıyla öğrenebiliyoruz. Son 3 aylık süreç içerisinde Okmeydanı tapu fiyatları metrekare başına 6.669 TL olarak belirlendi. Ayrıca kira geri dönüş süresinin ise 370 ay olduğu belirtiliyor. Bu rakam işyerleri için 5554 TL olurken kira amortisman süresinin ise 227 ay olduğu belirtilmekte. Pazara sunulan gayrimenkul adedi artarken fiyatların düşüş göstermesi, yatırım için en istenmeyen durumdur. Sorguladığınız alanda yatırım kararı alırken dikkat etmelisiniz. Fiyat düşüşünü çok hızlı bir yükseliş takip edebileceği gibi, düşüşün devam etmesi de muhtemeldir. Farklı zaman aralıklarında sorgulamaları tekrarlamanızı önermekle birlikte, yakın çevrede alınmış proje ve plan kararlarını da takip etmenizi tavsiye ederiz.