Öğrencilerin Kiralık Ev Telaşı Sektörü Hareketlendirdi!

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla emlak piyasası yeniden hareketlenmeye başladı. Akşam Gazetesi’nden Özge Öztürk’ün haberine göre; Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren yaklaşık 150 bin öğrencinin İstanbul’da ev aramaya başladı. Bu hareketliliği Ekim ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

OKULA YAKIN EV TERCİH EDİLİYOR

Her yıl yaz aylarının sonlarına doğru öğrenci talebiyle karşılaşan emlak sektörü kiralık ev konusunda zaman zaman sorunlar yaşasa da üniversite bölgelerindeki sirkülasyonu karşılayabilecek kapasitesi bulunuyor. Özellikle okula yakın bölgeler olan Avcılar, Esenyurt, Çağlayan, Kuştepe gibi lokasyonlarda yoğunluk yaşanıyor.

KİRALIK EV FİYATLARI EN AZ 1000 TL

Edinilen bilgilere göre öğrenci trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde %10’luk bir artış yaşandı. Yol maliyeti gibi kalemleri kısmak adına kampüs merkezlerine yakın olan yerleri seçen öğrenciler Avcılar, Beylikdüzü, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Kadıköy, Üsküdar, Kartal gibi ilçelere özel ilgi gösteriyor. Bu talepleri kira fiyatları da doğrudan etkiliyor. Bahsedilen yerlerde 1000 TL’nin altında kiralık konut bulmak neredeyse imkansız.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz