Bakan Ağbal’dan Sanayicileri İyi Haberler

Malatya’da ekonomi istişare toplantılarına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal sanayicilere iyi haberler verdi. OSB alanlarında bulunan arsa fiyatları hakkında konuşan Bakan Ağbal, OSB içerisindeki işletmelerin artık belediyeye emlak vergisi ödeme zorunluğunu kaldırdıklarını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile Malatya’da temaslarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, sektörle ilgili alınacak önlemleri anlattı. Toplantıya Malatyalı iş adamlarının sorunlarını dinleyerek başlayan Ağbal’a ilk talep Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Erkoç tarafından geldi. İşadamı Erkoç, piyasada zor durumda olan işletmeler için yapılandırma yerine ödenebilir bir sistem olması gerektiğini vurguladı.

‘350 MİLYON USD BAŞARI DEĞİL’

Sözü alan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Malatya’nın dünyayla yarışabilecek bir konuma getirmek istediklerini söyledi. Ağbal, Malatya’nın 350 milyon USD ihracat rakamını tutturduğunu dile getirerek; “Biz bu ihracatı nasıl 1 milyar dolarlara çıkarabiliriz bunu düşünüyoruz. Bunu Antep, Kayseri başarıyorsa bizim de başarmamız gerekiyor. Ama bunlar için altyapı lazım. Bizim limanlara hızlı bir şekilde erişmemiz lazım” dedi.

Bakan Ağbal, bu dönemde AK Parti Hükümeti olarak önemli yapısal reformlara imza atarak Türkiye ekonomisini daha çok güçlenerek büyüyeceğini söyledi. Meclise sunulan Üretim Reform Paketi’nin ekonomi adına çok önemli olduğunu belirten Naci Ağbal, OSB kurulmasının artık çok daha basit hale getirileceğini belirtti.

‘ARSA FİYATLARI DÜŞECEK’

“OSB’lerin kurulumu artık çok daha basit ve hızlı olacak. OSB’lerde yatırım yapan firmalarımızın en büyük şikayet ettiği konu OSB alanı içerisinde arsa fiyatlarının çok yüksek olmasıydı. Yapmış olduğumuz yasal düzenleme ile OSB içerisinde satılacak taşınmazlara, yani arsalara maliyet artı belli bir kar oranı içinde sınır getiriyoruz. Yani OSB yönetimi artık maliyetten kopuk bir şekilde orada yüksek fiyatlarla sanayiciye arsa satamayacak”

TRT PAYI KALKIYOR

Bakan Ağbal, elektrik faturasının içerisinde sanayicinin ödemiş olduğu TRT payını kaldırdıklarını ifade ederek, “Sanayicilerimizin yıllardır şikayet ettikleri bir konuydu bu. Sanayiciler zaten yüksek miktarda elektrik tüketiyor. Bir de bunun içerisinde TRT payı olarak bilinen bir maliyet de ödüyorlardı. Biz, yapmış olduğumuz düzenlemeyle sadece Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketim bedelleri üzerinden alınan TRT payını kaldırıyoruz” diye konuştu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın